CS | EN
8. září 2017

Jak zhodnotit šance technologie na trhu? Napověděl workshop Proof of Concept

Dvě desítky zaměstnanců MU se 7. září zúčastnily workshopu na téma Proof of Concept.  Ten doplnil aktuálně vyhlášenou výzvu na podporu dílčích projektů z financí TA ČR Gama. Vědci i projektoví manažeři tak měli možnost dozvědět se, jak správně projekt uchopit a zvýšit jeho šanci na úspěch.

workshopPoC_1

"Chtěli jsme vědcům pomoci zlepšit kvalitu podávaných projektových žádostí, zejména s ohledem na budoucí komerční využití výsledků. Cílem programu Gama je, aby se ověřované technologie a projekty v ideálním případě skutečně dostávaly na trh. A protože tohle "byznysové uvažování" není pro naše vědce nebo kolegy z projektových oddělení běžnou součástí jejich práce, rozhodli jsme se jim podat pomocnou ruku," vysvětluje vedoucí transferového oddělení CTT dr. Radoslav Trautmann.

Akci pořádalo Centrum pro transfer technologií spolu s odborníky z Jihomoravského inovačního centra (JIC). Ti se chopili části, kde si mohli účastníci vyzkoušet základní uvažování o vztahu technologie a trhu: od identifikace zákazníků až po hodnotu, jakou řešení nabízí. "Chceme ukázat, že výzkum a komerční svět nejsou oddělené vesmíry, ale že spolu naopak velmi úzce souvisí. Nejde to ovšem bez toho, aby spolu tyto světy komunikovaly a bez toho, aby vědci začali uvažovat, co je na druhé straně," říká dr. Vojtěch Krmíček z JICu.

Workshopu se zúčastnilo devatenáct zaměstnanců MU, účastníci dorazili z přírodovědecké a lékařské fakulty a CEITECu. "Workshop byl velice přínosný. Ukázal nám, jak TA ČR k těmto projektům přistupuje a pomohl nám lépe pochopit i to, jak postavit vědecké projektové úkoly, aby bylo možné projekt podpořit," hodnotí účast prof. Jarmila Siegelová z katedry fyzioterapie a rehabilitace LF MU. 

workshopPoC_6

workshopPoC_5

workshopPoC_2

workshopPoC_3

workshopPoC_4