|
transfera.cz
|
TransferaInfo | listopad/prosinec 2024
18. 12. 2024, 15:10
|
|
Vážení členové a příznivci spolku Transfera.cz,
ke konci roku jsme společně prožili již tradiční akci Transfera Technology Day, která měla opět obrovský úspěch. Všem dotčeným děkujeme za účast, spolupráci na programu i pozitivní naladění v průběhu celého dne. I díky vám mohly být oceněny nejlepší technologie s největším komerčním potenciálem tohoto roku.
Spolek Transfera.cz přeje všem svým členům a příznivcům transferu technologií poklidné vánoční svátky a těšíme se na spolupráci v roce 2025.
Představenstvo spolku Transfera.cz
|
|
|
|
Uskutečnil se V. ročník Transfera Technology Day
Transfera Technology Day již popáté propojil českou vědu s byznysovou komunitou. Ve finálovém kole se představilo 11 technologií z 9 institucí, které byly prezentovány osobně původci nebo zástupci transferových kanceláří. Přehled všech registrovaných technologií naleznete v brožuře přihlášených technologií.
Odborná porota složená ze zástupců investorů, transferářů a podporovatelů akce posuzovala nejen inovativnost finálových nápadů, ale také jejich komerční potenciál.
Gratulujeme vítězům TT DAY 2024! Vítěz: Vysoce účinné a selektivní inhibitory kináz CK1 pro léčbu rezistentních nádorů (Masarykova univerzita) 2. místo: Nextdrop control system (Západočeská univerzita v Plzni) 3. místo: Invenio - inovativní herní diagnostický systém pro identifikaci nadaných dětí (Masarykova univerzita)
Více informací o vítězném projektu si můžete přečíst zde, o celé akci v tiskové zprávě. Partnery letošního ročníku jsou IOCB TECH s.r.o., CzechInvest – Technologická inkubace, NOTINO, i&i Prague, Nadace NEURON, Středisko společných činností Akademie věd ČR, DENDIS CAPITAL, Úřad vlády České republiky, Úřad průmyslového vlastnictví, TA ČR, Vědavýzkum.cz.
Všem partnerům DĚKUJEME!
FOTOGRAFIE z akce jsou dostupné ke stažení ZDE.
|
|
|
Členský příspěvek pro rok 2025
Výše členského příspěvku je pro rok 2025 stanovena opět na 25 000 Kč. Aktuálně v kanceláři spolku přijímáme Vaše podklady k platbám (objednávky). V případě dotazů se obracejte na kancelar@transfera.cz.
|
|
|
|
Hlavní Cenu INOVACE ROKU 2024 získal projekt Vrhací židle pro handicapované sportovce, které vynalezli vědci z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. 29. ročník soutěže o Cenu Inovace roku 2024 vyhlašuje Asociace inovačního podnikání ČR.
„Do soutěže se přihlašuje nový nebo významně zdokonalený produkt zavedený na trh v posledních třech letech, který je zaveden v praxi a je úspěšně využíván,“ uvádí Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB. Porota hodnotila technickou úroveň produktu, původnost řešení, postavení na trhu i vliv na životní prostředí. „Konstrukční a vzhledové řešení „Vrhací židle“ bylo předmětem dílčího projektu „Multifunkční sportovní zařízení pro zdravotně postižené sportovce“ (projekt Univerzitního institutu UTB ve Zlíně, řešitelé Ing. Zdeněk Melichárek, Ph.D. a tým), který byl součástí komplexního projektu Komercializace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně I (TP01010006) financovaným Technologickou agenturou ČR,“ dodala Ivana Bartoníková.
|
|
|
Třetí místo ceny Inovace roku 2024 si odnesla Školkotelka z Jihočeské univerzity
Asociace inovačního podnikání ČR vyhlašuje od roku 1996 každoročně soutěž o Cenu Inovace roku pod záštitou prezidenta republiky. Jedním z hlavních parametrů je, že se musí jednat o zcela nový inovační produkt uvedený na trh v posledních třech letech.
V letošním roce Kancelář transferu technologií JU do soutěže přihlásila nový výukový materiál pro předškolní vzdělávání, kterému byla opatřena ochranná známka – Školkotelka. Produkt, který byl vyvinut a ověřen v praxi předními odborníky na předškolní vzdělávání z Katedry primární a preprimární pedagogiky Pedagogické fakulty JU, a který byl podpořen interním projektem na ověření PoC. Následně byl licencován společností Infra, s.r.o. a po přihlášení do Ceny Inovace roku postoupil do finálového výběru. Jedná se o komplexní soubor metodických materiálů, aktivit a témat, včetně videí, portfolia na celý rok pro vzdělávání předškolních dětí. Je ideální pro domácí vzdělávání a pro práci učitelů v mateřských školách dle RVP PV.
V rámci slavnostního večera předávání ocenění, které se konalo dne 3. 12. 2024 v krásných prostorách Staroměstské radnice v Praze, byla inovace Jihočeské univerzity Pedagogické fakulty – Školkotelka oceněna čestným uznáním, 3. místem.
|
|
|
Zástupci Transfera.cz diskutovali s experty Evropské komise o českém systému podpory transferu znalostí a technologií
Již podruhé proběhla návštěva týmu evropských expertů, kteří dostali za úkol vypracovat nezávislou analýzu, jak funguje transfer v ČR. Postupně se sešli se všemi reprezentanty inovačního ekosystému, včetně transferových kanceláří. Zástupci Transfera.cz se setkání zúčastnili v hojném počtu. Tentokrát experti představili předběžně závěry svých analýz. Nepřekvapivě konstatovali, že český systém je velmi rozdrobený a často postrádá větší koordinaci a apelovali na větší propojení mezi jednotlivými hráči. Naopak vyzdvihli potenciál ČR a především roli Transfery jako společné, zdola vytvořené, iniciativy. Experti přislíbili, že v závěrečné zprávě budou apelovat na posílení podpory shora, včetně potřeby nových finančních nástrojů. Jedním z pravděpodobných návrhů mohou být smlouvy mezi výzkumnými organizacemi a státem, které zajistí stabilnější financování (s možnou povinnou alokací na podporu transferu ), avšak pouze za předpokladu úspěšného naplňování předem stanovených a ve smlouvě sjednaných výkonnostních indikátorů. Ohledně dříve diskutované možnosti vytvoření centrálního transferového pracoviště se experti shodli, že takové řešení nepovažují za vhodné pro české prostředí, kde je naopak potřeba cíleně pracovat se specifiky jednotlivých regionů i různým charakterem a velikostí výzkumných organizací.
|
|
|
Vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity vyvinuli unikátní metodu pro tisk kovu z nanočástic, která dovoluje kombinovat slinuté a nanočásticové struktury v rámci jednoho výrobku. Aditivní technologie výroby se na makro škále osvědčila pro rychlé prototypování a vývoj na míru či přípravu porézních struktur. Technologie tisku kovu na rozhraní mikro a nano-škály otevírá možnosti uplatnění například v elektronice, optice a lékařství – stačí si představit implantát na míru, který obsahuje natištěné vodiče a senzory.
Technologie byla vybrána do finále národní soutěže Transfera Technology Day 2023, byla patentována a byla publikována v prestižním vědeckém časopise Nano Letters, nakladatelství American Chemical Society, přičemž ji redakce vybrala na přední obálku vydání tohoto periodika. (https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.nanolett.4c03131).
|
|
|
Dne 5.11. se uskutečnila konference na Univerzitě Passau na téma „Přeshraniční transfer vědomostí a technologií v Evropském regionu Dunaj-Vltava“. Stěžejním tématem byla „Digitální proměna v transferu technologií“.
Na akci byli pozváni všichni zástupci kanceláří transferu technologií z Evropského regionu Danuj - Vltava z Čech, Německa a Rakousko. Jednalo se již o druhý ročník této akce. Hlavním organizátorem byl Euroregion Šumava – Bayerischer Wald ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Kanceláří transferu technologií.
V rámci slavnostního zahájení vystoupil rektor Univerzity Passau prof. Ulrich Bartosch a rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D. Následně vrcholní zástupci univerzit probrali strategie užší a konkrétní spolupráce obou univerzit.
|
|
|
Ve čtvrtek 7. listopadu se v prostorách MUO Central konala konference TechCare, která přilákala odborníky i inovátory zaměřené na moderní technologie a digitalizaci ve zdravotnictví. Akci organizoval náš digitální inovační hub DIGI2Health ve spolupráci s Evropským digitálním inovačním hubem EDIH Northeast.
Program konference se celkově zaměřil na praktické technologie, které mohou zefektivnit pracovní procesy ve zdravotnictví a umožnit větší přístupnost a personalizaci služeb pro pacienty. Diskutovalo se o možnostech využití AI, telemedicíny a digitálních řešení, která pomáhají nejen lékařům, ale i pacientům.
|
|
|
Unikátní systém na čištění vody za pomoci plazmy dokáže v tisících litrech vody za hodinu zničit chemické i biologické škodliviny, od zbytků léků, hormonů až po sinice. I díky tomu vyhrál projekt CaviPlasma cenu TA ČR v kategorii „Společnost“ a stal se současně držitelem hlavní ceny Český nápad. Cenu si ve středu 7. listopadu 2024 převzali za Masarykovu univerzitu dr. Jan Čech a doc. Pavel Sťahel z Přírodovědecké fakulty MU.
Především odstranění farmak jako antibiotik nebo hormonální antikoncepce a pesticidů, které vytvářejí negativní prostředí pro vodní ekosystémy a pro lidské zdraví z odpadních i povrchových vod, je hlavním cílem unikátní technologie a přístroje CaviPlasma. Vítěznou technologii je možné využít v mnoha oborech, od čištění odpadních vod přes zemědělství, potravinářství až po produkci ryb.
|
|
|
Profesor Tomáš Čižmár převzal dnes, 19. listopadu 2024, Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v roce 2024. Toto ocenění mu bylo uděleno za jeho inovativní práci na vývoji holografického endoskopu pro výzkum mozku. Tomáš Čižmár působí jako vedoucí skupiny Komplexní fotoniky na Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně, kde vedl tento výzkum v rámci projektu OP VVV (podpora excelentních týmů) se svým mezinárodním vědeckým týmem.
Panu profesorovi i celému týmu GRATULUJEME!
|
|
|
Udržitelnost v podnikání jako cesta k dlouhodobému úspěchu rezonovala na letošní konferenci UP Business Camp 2024, která se uskutečnila 22. listopadu v Pevnosti poznání. Akce pořádaná Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého (VTP UP) přilákala podnikatele, studenty Univerzity Palackého (UP) i nadšence, kteří hledají inspiraci, praktické rady a příležitosti k networkingu.
„Letošní UP Business Camp opět potvrdil, že téma udržitelnosti v podnikání je nejen aktuální, ale také klíčové pro budoucí rozvoj firem. Bylo skvělé sledovat, jak inspirativní řečníci, praktické workshopy a dynamická Startup Show přinesli účastníkům nejen novou inspiraci, ale i konkrétní nástroje k využití. Díky úžasné atmosféře a nadšení všech zúčastněných mohu s jistotou říci, že letošní ročník byl jedním z nejúspěšnějších,“ zhodnotil akci Petr Kubečka, ředitel VTP UP.
|
|
|
12. ročník „Green Light“ na VŠB–TUO sčítá přihlášky
Do 12. ročníku programu na podporu podnikání „Green Light“, který připravuje Centrum transferu technologií VŠB-TUO, se přihlásilo celkem 35 projektů, z nichž 60 % tvořili studenti a 40 % zástupci široké veřejnosti. Tyto informace univerzitě potvrzují, že mladí lidé mají stále větší zájem o podnikání a inovace, což je velkou motivací do dalších let. Mezi přihlášenými studentskými projekty bylo 19 projektů z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, 1 projekt z Ostravské univerzity a 1 projekt z ČVUT. Velmi nás těší, že stále více studentů se rozhoduje pro podnikatelskou dráhu, a věříme, že v budoucnu se přihlásí více projektů i z dalších škol v Moravskoslezském kraji, jako je např. Slezská univerzita v Opavě. Z 35 přihlášených projektů bylo do programu Start vybráno 10 projektů a do Akceleračního programu 9 projektů. Většina z nich jsou opět studenti. Ve srovnání s předchozími ročníky je nárůst účasti studentů velmi pozitivní. Například v 7. ročníku tvořili studenti pouze 29 % přihlášek, v následujících letech se jejich podíl postupně zvyšoval na cca 50 %, a v letošním roce to je už 60 % přihlášek. Tento fakt je skutečně povzbudivý, zejména pro politiky, školy a další instituce, které se podílejí na podpoře podnikavosti a inovací mezi mladými lidmi. Věříme, že naše programy budou i nadále inspirovat studenty k tomu, aby rozvíjeli své podnikatelské nápady a přetvářeli je v reálné a úspěšné byznysy. Těšíme se na další ročníky a na to, co přinese letošní výběr. Vyvrcholením letošního 12. ročníku bude „Green Light startup show“, která se uskuteční 10. 4. 2025 na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava. Rádi bychom poděkovali Moravskoslezskému kraji a Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava za jejich cennou podporu, která je klíčová pro úspěch našich programů.
|
|
|
Jedná se zejména o:
- Celoevropské vzdělávací programy určené k posílení profesního rozvoje manažerů ve výzkumu.
- Evropský rámec kompetencí pro manažery ve výzkumu (RM Comp) a národní kariérní rámec RMA.
Vaše komentáře, doporučení a vyjádření, prosím můžete rovnou v systému pod ČR zapracovat, ZDE
|
|
|
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČVUT) hostil Národní den spin-offů, který přilákal přes 100 účastníků z řad tuzemských i zahraničních zástupců univerzit, firem a center pro transfer technologií. Mezi pozvanými experty byli odborníci z Velké Británie, Rakouska a Estonska, kteří sdíleli své zkušenosti a postřehy. Akci pořádala agentura CzechInvest a hlavními tématy byly klíčové výzvy a příležitosti v oblasti transferu technologií a vzniku spin-off firem v Česku.
|
|
|
Prosíme o doplnění kontaktů do seznamu investorů. Díky vašemu zapojení budeme mít tento přehled co nejkomplexnější.
Své kontakty doplňujte buď přímo do tabulky, nebo je zasílejte do kanceláře spolku. Děkujeme!
|
|
|
Pozvánky na zajímavé akce
|
|
Další výzvu vyhlásilo MPO v rámci aktivity Aplikace III. z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva se zaměřuje na realizace projektů v takzvaných deep tech oblastech. Jedná se o vědecké a technologické inovace, jako jsou umělá inteligence, biotechnologie, nanotechnologie, robotika nebo autonomní, kvantové a pokročilé výrobní technologie.
MPO vyhlásilo první veřejnou soutěž resortního programu TWIST, zaměřenou na výzkum a využití umělé inteligence. Výzva je určena pro malé, střední a POZOR! i pro VELKÉ firmy!
Rovněž unijní program Horizont Evropa plánuje na r. 2025 investovat až 1,4 mld. EUR. Podpora půjde především do oblasti výzkumu deeptech a na rozvoj strategických technologií.
|
|
|
Programy Světové organizace duševního vlastnictví
|
|
|
Pravidelná jednání členů spolku
Děkujeme za váš zájem a účast na pravidelných jednáních spolku (obvykle 2. čtvrtek v měsíci od 10:00 hod.) a těšíme se na další vzájemnou spolupráci.
|
|
|
Termíny do vašich kalendářů
|
|
út 14. 1.
Jednání členů představenstva a kontrolní komise v Praze
Setkání je i pro zájemce z řad členů; začátek od 12:00
|
st 19. 3.
12. národní konference transferu v Ostravě
|
čt 20. 3.
Výroční členská schůze – fyzické setkání v Ostravě
|
čt 6. – pá 7. 2.
|
|
|
TransferaInfo je pravidelný zpravodaj z dění v komunitě členů Transfera.cz. Do schránek vám přijde vždy týden po jednání členů spolku. Uzávěrka pro témata či podněty do příštího newsletteru je 17. ledna 2025. Jakékoliv náměty posílejte na adresu kancelar@transfera.cz.
|
|
|
|
|