Aplikovaný výzkum na Masarykově univerzitě

ctt.muni.cz  |  17. 5. 2018, 9:17

Vážení čtenáři,

dovolujeme si Vám zaslat první letošní číslo newsletteru INTERFACE, který vydává Centrum pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Jeho ambicí je být výkladní skříní aplikovaného výzkumu na naší univerzitě a propagovat a přibližovat spolupráci s aplikační sférou odborné i laické veřejnosti.

Hlavním tématem jarního vydání je unikátní výzkumná spolupráce našich vědců na vývoji průmyslového povlaku nové generace. Velkým úspěchem je také software pro online psychologickou diagnostiku Hypothesis, který pro testování adeptů do armády využívají už dvě vojenské nemocnice. Dále si můžete přečíst rozhovor s proděkanem Fakulty informatiky MU Václavem Matyášem, článek o imunosenzorech, které vznikají v laboratořích CEITECu a v rubrice Obrazem se navíc můžete pokochat fotkami z prvního testování výrobků v Antarktidě.

S přáním zajímavého čtení

Tým CTT MU

Univerzita s firmou vyvíjejí průmyslový povlak nové generace

Krajský titul Podnikatel roku 2010, loni zase cena Industrie v soutěži Česká hlava. Šumperská firma SHM, s.r.o. se pyšní nejen řadou ocenění, ale i devíti národními a mezinárodními patenty. Spolupracuje i s řadou veřejných výzkumných institucí a vysokých škol, včetně Masarykovy univerzity. S tou nyní firma pracuje na nové generaci průmyslových povlaků, které mají být nejen velmi tvrdé, ale zároveň i houževnaté.

Celý článek si můžete přečíst v INTERFACE

zde
 

Uchazeče o službu v armádě testuje Hypothesis z MU

Hypothesis – tak se jmenuje software pro online psychologickou diagnostiku, na kterém pracovali odborníci z Masarykovy univerzity. Pod vedením dr. Čeňka Šašinky z Filozofické fakulty se nyní podařilo systém dotáhnout do psychologické praxe. Pro diagnostiku adeptů do armády už ho používá Vojenská nemocnice Brno. Letos si software licencovala i Ústřední vojenská nemocnice v Praze, která za něj univerzitě zaplatí několik set tisíc korun. 

Článek najdete na straně 4

zde

Komunikace s firmami je pro nás přirozená

V roce 2017 oslavila Fakulta informatiky MU deset let fungování Sdružení průmyslových partnerů (SPP), jehož členy jsou dnes tři desítky firem. Ty se podílí na výuce, mají možnost spolupracovat s talentovanými studenty, které i finančně podporují, zapojují se do výzkumných projektů. O fungování fakultního ekosystému jsme se bavili s proděkanem pro vztahy s průmyslem a absolventy prof. Václavem Matyášem.

Celý rozhovor si můžete přečíst na straně 6

zde

Ledová Antarktida prověřila první české výrobky

Silný nárazový vítr, který často mění rychlost i směr a unáší s sebou velké množství písku, kamínků i solí. Rychlé střídání teplot, které mohou mimo sezónu běžně přejít z +5°C na -35°C. Silné UV záření. To jsou jen některé extrémy, jakým jsou vystaveny materiály v Antarktidě. Polárníci testovali produkty, které se jako první ucházejí o ochrannou známku Testováno v Antarktidě.

Fotografie z testování najdete na straně 8

zde
 

Uchazeče o službu v armádě testuje Hypothesis z MU

"Rád věci dotahuji do praxe," říká o sobě dr. Karel Lacina z CEITECu Masarykovy univerzity. Ve výzkumné skupině doc. Petra Skládala se zabývá vývojem biosenzorů. Na přístroj, který by mohl předběžně diagnostikovat lymskou boreliózu, získal před dvěma lety finanční podporu Proof of Concept (PoC). A i po skončení projektu na technologii dál pracuje.

Článek najdete na straně 10

zde

© 2025
Masarykova univerzita