FSpS testuje boty, které mají ulevit nastávajícím maminkám

18. 1. 2016

Zdravotní potíže v těhotenství pomáhají eliminovat speciální boty, které dlouhodobě vyvíjí na Fakultě sportovních studií MU. Pozitivní vliv obuvi naznačil už předběžný výzkum, který odborníci dělali na vzorku třiceti žen. Aby dostali přesnější data, začínají dnes s měřeními, která za deset měsíců absolvuje stovka žen. Na výzkum dostala fakulta milion korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pokud se speciální obuv ukáže pro budoucí matky jako skutečně přínosná, mají výsledky výzkumu velký aplikační potenciál.

DSCN0078

Časté křeče nohou nebo bolesti zad – potíže, které trápí řadu nastávajících maminek. Doktorka Kateřina Kolářová z Fakulty sportovních studií se tématu zatížení nohou u těhotných žen věnuje už od doktorských studií. "Ve své disertační práci jsem zkoumala, jak se v průběhu těhotenství mění tlak chodidla na podložku. Zjistila jsem, že u některých částí chodidla zatížení stoupá až o padesát procent," vysvětlila Kolářová.

Sama se před zhruba dvěma lety jako nastávající maminka zapojila do předběžného výzkumu na Katedře kineziologie, který zkoumal, zda by těhotným neulevily speciální boty. "Všechny ženy se shodly, že až do poslední fáze těhotenství neznaly výskyt křečí. U těch, které měly klenbu nohy horší, se navíc ukázalo, že po určité době jim fungovala lépe," potvrdil slibné výsledky předběžného výzkumu vedoucí týmu docent Martin Zvonař.

Jen krok k praxi

Nyní výzkum obuvi pro těhotné pokračuje, na testování většího vzorku žen přispěla i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Pokud se prospěšnost speciálních bot potvrdí, lze podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka uvažovat o tom, že pojišťovna nošení takové obuvi podpoří. "Minimálně můžeme do nějakého programu zařadit příspěvek pro naše klienty. V případě, že se prokáže efekt i v nákladech do budoucna, třeba v tom, že dnes maminky často vyhledávají pomoc neurologa s bolestmi zad, mohli bychom zařadit obuv i do zdravotnických prostředků, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění," uvedl Kabátek.

Výzkum má velký aplikační potenciál. A to i díky dlouhodobé spolupráci týmu docenta Zvonaře s moravským výrobcem obuvi Josefem Hanákem. S ním za podpory týmu CTT v minulosti požádali o patent na vložku do bot, která napravuje klenbu nohy, a později i celou botu. Pokud by aktuální výzkum potvrdil zásadnější pozitivní účinky obuvi, uvažuje firma o tom, že by vyráběla zvláštní sérii bot právě pro těhotné.

"Díky spolupráci s panem Hanákem se to do praxe může dostat v podstatě obratem. Aktuálně se orientujeme i na další oblast, kterou jsou diabetici. Jejich nohy jsou velice náročné na čistotu prostředí, zejména ve vyšší fázi diabetes znamená infekce velké riziko amputace. Pokud je prostředí v botě více sterilní, riziko je nižší," uzavřel Zvonař.

Celou fotogalerii najdete na facebookové stránce CTT.

DSCN0003

DSCN0021

 

DSCN0058

DSCN0041

DSCN0064

DSCN0033

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info