Projekt Masarykovy univerzity získal druhé místo v soutěži Transfera Technology Day

5. 12. 2022

Odborná porota hodnotila inovativnost nápadů i jejich komerční potenciál. Jako druhý nejlepší se nakonec v rámci TT Day 2022 umístil projekt Zuzany Sumbalové Koledové z Ústavu histologie a embryologie Biotechnologie výroby mléka bez chovu hospodářských zvířat. Vědkyně přišla s postupem, jak pomoci řešit aktuální potravinové i ekologické výzvy. Pomocí biotechnologií jsou na Lékařské fakultě MU schopni vyrobit nutričně plnohodnotné mléko prostřednictvím kultivace živočišných buněk.

Projekt za LF MU představila a ocenění přebrala manažerka pro transfer technologií Karolina Kašparová. Za vítěze soutěže porota vybrala projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni. Na rozdíl od klasických čerpadel dokáže fungovat bez rotujících mechanických částí. Jeho hmotnost i velikost může být mnohonásobně menší než u běžných čerpadel, a je tudíž velmi atraktivní pro vesmírné programy. Díky svým vlastnostem najde uplatnění i v lékařství například v podkožní aplikaci pro dávkování inzulinu.

Třetí místo získal inovativní hydrogel pro lepší zadržování vody v krajině. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula látku, která se ve formě granulí nebo prášku přidá do půdy, a tím zvýší její retenční vlastnosti až o 40 %. Cenu sympatie obdrželo brněnské Centrum dopravního výzkumu, které zaujalo porotu i publikum svou unikátní prezentací technologie FLAX – Emulze lněného oleje.

Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním finanční podpory, zviditelněním výzkumu a jeho dalším uplatněním skrze atraktivitu pro investory a komerční partnery.

Transfera Technology Day (TT Day) pořádá od roku 2020 národní spolek Transfera.cz. Na jeho stránkách je možné si prohlédnout všechny letošní přihlášené projekty.