Proof of Concept se těší velkému zájmu, podporu získalo dalších sedm

26. 5. 2016

V lednu vyhlásila Masarykova univerzita prostřednictvím CTT už druhou výzvu na financování projektů pro dovyvinutí či ověření technologií směřujícím k uplatnění v praxi, takzvané Proof of Concept (zkráceně PoC). "Nejedná se o výzkum, ale skutečně o ověření - například technologie, která funguje v laboratorním měřítku, ale zatím není zajímavá pro firmy. Cílem podpory je zhodnotit potenciál technologie dalším měřením a ověřováním, a to do fáze, kdy bude atraktivnější pro firmy a díky tomu lépe uplatnitelná na trhu," vysvětlila Hana Půstová z CTT, která má projekt na starosti.

Celkem ve druhé výzvě o podporu požádalo 24 projektů. Sedm úspěšných vybrala Rada pro transfer technologií a komerční spolupráci MU. Projekty si mezi sebou rozdělí více než šest milionů korun.

Finanční podpora je v tomto případě realizována díky grantu Technologické agentury ČR. V první výzvě, která byla vyhlášena v září 2015, se o peníze ucházelo 17 projektů. Uspěly tři v celkové výši 2,3 milionu korun. Na další výzvy zbývá z grantu TA ČR ještě 10,5 milionu. "Třetí výzvu PoC předběžně plánujeme na srpen či září letošního roku," dodala Půstová.

Seznam podpořených projektů druhé výzvy:

• Preklinická progrese nových inhibitorů vybraných proteinových kináz - Mgr. Kamil Paruch, Ph.D., Přírodovědecká fakulta
  • Průtokový reaktor s mikrovlnným zdrojem a/nebo katalytickým ložem – konstrukce a SWOT analýza jeho použití - doc. RNDr. Pavel Pazdera, CSc., Přírodovědecká fakulta
  • Analýza nových inhibitorů kasein kinázy 1 pro léčbu chronické lymfocytární leukémie - doc. Mgr. Vítězslav Bryja, Ph.D., Přírodovědecká fakulta
  • Ověření a optimalizace funkcí elektrochemického imunosenzoru pro diagnostiku lymské boreliózy - Mgr. Karel Lacina, Ph.D., CEITEC
  • Enzybiotický preparát pro léčbu infekcí způsobených multirezistentními kmeny Staphylococcus aureus - RNDr. Lubomír Janda, Ph.D., CEITEC
  • Digitální spektrometrický systému se sadou různých typů scintilátorů - RNDr. Martin Veškrna, Fakulta informatiky
  • Adaptace psychologických testů pro online počítačem administrovanou diagnostiku v psychologické praxi a personalistice - Mgr. Čeněk Šašinka, Ph.D., Filozofická fakulta