Spin-off MU CasInvent Pharma získal 1,3 milionu eur od zahraničních investorů

Jedinečná investice se udála na poli univerzitní spin-off společnosti CasInvent Pharma, která vyvíjí sloučeniny s protinádorovými vlastnostmi. Fondy zahraničních společností KHAN Technology Transfer Fund I a i&i Biotech Fund do ní investovaly prostředky ve výši 1,3 milionu eur. Díky tomu může společnost CasInvent Pharma posílit vývoj a preklinické testování sloučeniny na léčbu leukémie.

13. 9. 2022

Veronika Filipová (HAVEL & PARTNERS s.r.o.), Martin Peckl (HAVEL & PARTNERS s.r.o.), Peter Nussbaumer (KHAN-I), Michael Krebs (KHAN-I), Eva Janouškovcová (CTT), Pavlína Janovská (MU), Vítězslav Bryja (MU), Vojtěch Helikar (CasInvent), Alexander Scheer (CasInvent), David Stibal (i&i Prague), Barbora Šumová (i&i Biotech Fund), Ivan Volmuth (i&i Biotech Fund), Radoslav Trautmann (CTT), Kamil Paruch (MU), Mikuláš Vargic (i&i Prague)

Společnost CasInvent Pharma vyvíjí patentované látky, které hrají důležitou roli v procesech závažných rakovinových onemocnění. Svůj další výzkum může nyní stavět na zahraniční investici, která je na poli vědeckého výzkumu výjimečnou. „Investice ve výši 1,3 milionu eur je dalším potvrzením kvality tohoto vědeckého projektu, který vznikl a několik let se rozvíjel na Masarykově univerzitě. Založení spin-off společnosti CasInvent Pharma bylo logickým krokem umožňujícím jeho konečnou komercializaci. Jsem velmi rád, že jsme součástí tak významného úspěchu,“ uvedl Radoslav Trautmann, vedoucí oddělení transferu technologií CTT Masarykovy univerzity.

V České republice jde v podobě společnosti CasInvent Pharma o jeden z největších a nejúspěšnějších příkladů tzv. transferu technologií – tedy přenosu vědecko-výzkumného nápadu do praxe – za posledních několik let. „Zakládání spin-off společností je důležitou součástí fungování moderních univerzit, prostřednictvím těchto společností se mohou dále rozvíjet výsledky univerzitního výzkumu a především jejich aplikace v praxi. Každý úspěch našeho spin-offu tak jen dokazuje, že by mělo být i na Masarykově univerzitě přirozené v tomto směru vědce podporovat, motivovat a pomáhat jim v propojení s aplikační sférou,“ doplnil Martin Kvizda, prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání Masarykovy univerzity.

Ze strany fondu KHAN-I jde o první investici do českého start-upu a zároveň o první společnou investici s nedávno založeným i&i Biotech Fund. „Schopnost tohoto spin-offu přesvědčit renomované mezinárodní investory potvrzuje jeho ambice uspět v globálním měřítku. Je skvělé být součástí této cesty a zároveň jsme rádi, že můžeme svou investicí podpořit výzkum, který by v budoucnu mohl pomoci při léčbě závažných onemocnění,“ říká Ivan Vohlmuth, jeden z partnerů investičního fondu i&i Bio. Také Michael Krebs a Peter Nussbaumer, managing partneři společnosti KHAN-I, se vyjadřují velmi pochvalně jak o celém projektu, tak o podpůrné síti Masarykovy univerzity, díky níž společnost CasInvent Pharma vznikla.

CasInvent Pharma byla založena v roce 2020 jako spin-off Masarykovy univerzity s podporou bio-inovačního centra i&i Prague. O založení společnosti se zasloužili Kamil Paruch, Vítězslav Bryja, Eva Janouškovcová, Jaromír Zahrádka, Radoslav Trautmann, Jana Daňková, Pavlína Janovská, Matěj Búřil a David Stíbal. Jejím vstupním cílem bylo testovat sloučeniny blokující enzym kasein kinázu 1 (CK1), který je mimo jiné zodpovědný za migraci leukemických buněk do lymfatických orgánů. „Jsme přesvědčeni, že díky podpoře našich investorů budeme schopni rychleji vyvinout naše sloučeniny do fáze klinického testování a prokázat tak protinádorové účinky inhibice CK1 u pacientů,“ uvedl Vojtěch Helikar, ředitel společnosti CasInvent Pharma. Inhibitory firmy CasInvent vykázaly slibné účinky na těžko léčitelné leukémie, které jen v roce 2020 stály celosvětově za přibližně 300 000 úmrtími. Výsledky také naznačují možnost využití inhibitorů u dalších rakovinových onemocnění, jež mají v současné době jen omezené možnosti léčby.

Kompletní tiskovou zprávu si můžete zobrazit níže: