Zařízení na měření stresu

Využití metody na měření stresu v praxi (foto: webové stránky https://entrant.cz)

Společnost Entrant s.r.o., devatenáctá spin-off společnost Masarykovy univerzity, se specializuje na vývoj zařízení na měření stresu. Využívá technologii původně vyvinutou na Masarykově univerzitě, s jejíž pomocí dokáží vědci stres měřit v reálném čase a bez potřeby odběru biologických vzorků, jako jsou krev nebo sliny.

Zakladatelkou společnosti Entrant s.r.o. je prof. Julie Dobrovolná, která působí současně na Přírodovědecké a Lékařské fakultě MU, je autorkou několika stovek vědeckých publikací , spolupracuje s mnoha renomovanými univerzitami v zahraničí a je nositelkou řady vědeckých ocenění. V roce 2020 se stala jednou z tváří evropské kampaně #EUwomen4future. Spoluzakladateli společnosti jsou dr. Jiří Navrátil, dr. Peter Lenart a dr. Antonín Král.

Výzkumný tým MU vyvinul unikátní matematické rovnice, které pracují s běžnými fyziologickými daty a umožňují určovat hladinu stresu. Metoda je založena na měření nové proměnné, která se nazývá STRESS ENTROPIC LOAD (zkráceně SEL), která byla původně byla vyvinuta pro identifikaci stresu astronautů. Toto přivedlo výzkumníky ke zkoumání možností v oblasti kosmického výzkumu. Formálním stvrzením spolupráce s ESA (European Space Agency´s business inkubátor) pak bylo získání grantové podpory v rámci inkubátoru ESA BIC, kde se společnosti Entrant podařilo získat podporu na konstrukci prototypu měřicího zařízení.

Společnost Entrant s.r.o. momentálně provádí výzkum ve dvou směrech. Výzkumný směr Space se zaměřuje na dokončení výroby prototypu, nositelného měřicího zařízení pro sledování stresu v mobilních situacích, jako je testování příslušníků ozbrojených sil nebo lidí vykonávajících náročná povolání, např. pilotů. Druhý výzkumný směr Health se věnuje využití této technologie v péči o kriticky nemocné pacienty. V tomto případě bude konečným produktem kombinace hardware a software, která umožní napojení měřicích sensorů k nemocničnímu vybavení, ideálně k ventilátorům a nemocničním informačním systémům.

V roce 2022 byla realizována spolupráce při měření stresu výzkumníků MU v rámci jejich každoročního působení na Antarktidě, kde Masarykova univerzita provozuje výzkumnou stanici J. G. Mendela. Měření stresu bylo porovnáváno s hodnotami týchž jedinců v běžném životě.