Už poosmé se ve čtvrtek 26. října 2017 sešla Vědecká rada BIC Brno, tentokrát v prostorách společnosti Siemens v Brně. Na úvod účastníky přivítal hostitel, technický ředitel společnosti Siemens Petr Hill. Brněnský závod ročně vyrobí kolem 30 turbín a drtivá většina z nich je exportována. Hlavním hostem zasedání byl náměstek místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Arnošt Marks, který se členy rady a přítomnými hosty diskutoval především o dlouhodobé strategii financování systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR.

Nejvíc diskutovaným tématem setkání byl budoucí scénář vývoje výdajů na výzkum, vývoj a inovace. "Ve srovnání s vyspělými zeměmi je naše věda podfinancována. Většina ekonomicky silných zemí investuje do výzkumu a vývoje kolem 3 % HDP (Německo, Rakousko, Dánsko, Švýcarsko, Finsko, Švédsko), nebo i více (Japonsko přes 3,5 %, Korea a Izrael přes 4%). V ČR tvoří výdaje na výzkum a vývoj pouze přibližně 2 % HDP, navíc za výrazného přispění prostředků ze strukturálních fondů EU," uvedl Marks.
Aktuální výzvou finanční udržitelnosti systému VaV v ČR je zabezpečení dostatku finančních prostředků po ukončení programového období 2014–2020, kdy je očekáván výpadek veřejných prostředků až o 0,3 % HDP. "Tento výpadek však nebude možné pokrýt pouze výdaji ze státního rozpočtu, ale významnou roli budou muset hrát výdaje firem. Ve srovnání s ostatními státy je v ČR relativně nízký poměr mezi výdaji na VaV pocházejícími ze soukromých zdrojů a výdaji ze zdrojů veřejných – činí pouze cca 1:1," dodal Marks.
V zemích jako je Německo, Švédsko, Švýcarsko, převažují u výdajů na VaV podnikatelské zdroje nad veřejnými. V Německu, Švédsku, Švýcarsku nebo Irsku činí jejich vzájemný poměr více než 2:1, v Izraeli, Jižní Koreji nebo Slovinsku přibližně 3:1, v Číně téměř 4:1, v Japonsku 5:1. "Proto především do této oblasti bychom měli soustředit naše úsilí. K tomu je ale třeba zefektivnit spolupráci podnikatelského a veřejného sektoru, a to zejména v aplikovaném výzkumu," uzavřel Marks.
Celou tiskovou zprávu najdete na webu BIC Brno.