Chráněný vynález MU umožní rychlou a levnou detekci mykotických patogenů

30. 3. 2016

Masarykova univerzita zapsala další dva užitné vzory na vynálezy svých vědců. Prvním je sada pro detekci a identifikaci mykotických patogenů. Univerzita na ní spolupracovala s Fakultní nemocnicí Brno, za vynálezem stojí Dr. Martina Lengerová z Interní hematologické a onkologické kliniky a její tým.

Technické řešení se týká sady pro odhalení přítomnosti mykotických patogenů v klinických vzorcích. To je zásadní pro určení pacientů, kteří vyžadují okamžité zahájení antimykotické léčby. V současné době jsou na trhu k dispozici soupravy, které většinou umí pouze zjistit přítomnost patogenů ve vzorku. Neumí už ale určit, o jaké patogeny se jedná, což je ovšem pro interpretaci výsledků zásadní.

Právě tyto nedostatky nově chráněný vynález odstraňuje – výsledky, které jednoznačně odliší původce infekce, jsou dostupné zhruba za dvě hodiny. Detekční sada je proto rychlejší a levnější, než dosud známá řešení.

Druhý užitný vzor zapsala MU na vynález doc. Tomáše Vítěze a doc. Moniky Vítězové z Přírodovědecké fakulty. Jejich stojan má minimalizovat riziko, že během přípravy kultivačního média pro anaerobní mikroorganismy dojde k jeho kontaminaci kyslíkem. Pro striktně anaerobní mikroorganismy je totiž kyslík toxický a nesmějí s ním přijít při kultivaci do styku.

uzitny_vzor