Další polární expedice: na Antarktidu míří speciální trička i nový výrobek k testování

26. 1. 2023

Tým letošní expedice na Antarktidu 2023

Unikátní sadu třiček dostali darem od Centra pro transfer technologií všichni členové výpravy MU mířící na Antarktidu. Mimo to převzali polárníci pomocné zařízení pro automatickou meteorologickou stanici od společnosti Comet System, které bude na Antarktidě během letošní expedice podrobeno testování za účelem získání ochranné známky Testováno v Antarktidě.

"Naše mnohaletá spolupráce s CTT na projektu ochranné známky Testováno v Antarktidě je pro mě jednou z nejradostnějších příležitostí, které mi moje pestrá práce přináší. Vážím si možnosti setkávat se a spolupracovat jak s profesionály – kolegyněmi a kolegy z CTT, tak také se zástupci průmyslu a aplikační sféry, protože skutečně všichni, které kdy náš nápad testovat výrobky a technologie v Antarktidě zaujal, jsou zároveň mimořádně zajímaví lidé, často s pozoruhodnými příběhy, podobně jako produkty, které v našem antarktickém testu obstály," vyjádřil se Pavel Kapler, manažer Českého antarktického výzkumného programu.

Kromě zařízení pro meteorologickou stanici vycestují na Antarktidu také nová trička, která spojují jednotný vizuální styl Masarykovy univerzity s emblémem ochranné známky a logem českého antarktického programu. Skupina polárníků dostala první sadu triček darem od CTT, další trička budou k dispozici v univerzitním MUNIshopu a bude si je moci zakoupit kdokoli. "Z triček mám opravdovou radost. Kromě toho, že se díky nim daří upozorňovat na možnost spolupráce soukromého sektoru s vědci mířícími na Antarktidu, se také povedlo vytvořit produkt, který, doufám, budou rádi nosit nejen veteráni našich expedic, ale také příznivci a podporovatelé z řad veřejnosti," dodává Pavel Kapler.

Centrum pro transfer technologií už 7 let umožňuje produktům širokého portfolia testovat se v náročných podmínkách Antarktidy a usilovat díky tomu o ochrannou zámku Testováno v Antarktidě. Ochranná známka funguje jako potvrzení kvality a také odlišení v rámci konkurence, což svými slovy dokládá i David Beránek, ředitel společnosti Comet System s.r.o., který členům výpravy předal k testování pomocné zařízení pro automatickou meteorologickou stanici. "K testování nás vedlo naše nadšení pro lokaci a samozřejmě snaha zjistit, co všechno náš produkt vydrží. Proto nám to přišlo jako dobrý nápad spojit příjemné s užitečným. Pokud náš výrobek uspěje, určitě to napomůže prestiži jak výrobku, tak firmy. Pokud by náhodou v testování neobstál, nedá se nic dělat, je to byznys, s tím se musí počítat a věřím, že i tak by nás to posunulo dál," uvedl ředitel Beránek k procesu testování.

Stanice J. G. Mendela na Antarktidě vědcům slouží již přes 15 let. Nová výprava z Masarykovy univerzity se vydává na Antarktidu v pátek 27. ledna. Cílem letošní expedice ve třech různých destinacích je dlouhodobý monitoring klimatu a komplexní sledování stavu ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy, odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů a dalších geomorfologických útvarů.