Další užitný vzor MU - průtoková kultivační komůrka

12. 2. 2014

V lednu byl do rejstříku Úřadu průmyslového vlastnictví zapsán další užitný vzor Masarykovy univerzity s názvem Průtoková kultivační komůrka pro mikroskopii živých buněk. Původcem vynálezu je Ing. Vítězslav Březina, CSc. ze Stomatologické kliniky – společného pracoviště Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Technické řešení je určeno pro kultivaci a experimentální měření na živých buňkách nebo modelových organismech in vitro s jejich současným pozorováním a záznamem dat pomocí mikroskopu. Úkolem vynálezu je vytvoření takové průtokové komůrky, kterou lze snadno a spolehlivě sestavit, která zajistí hermetické oddělení kultivačního prostoru od okolí a která umožní sledovat kultivované buňky na neprůhledném vzorku (např. kovu) po celou dobu kultivace/pokusu.

Kultivacni _komurka