Další výrobky usilují o ochrannou známku Testováno v Antarktidě

Na Antarktidu opět vyráží výprava vědců z Masarykovy univerzity, kteří budou testovat výrobky ucházející se o ochrannou známku Testováno v Antarktidě. Testování bylo na rok přerušeno kvůli covidové situaci. Nyní o ochrannou známku usilují hned dvě společnosti. Členkou výpravy bude i vědkyně z přírodovědecké fakulty, která bude měřit hladinu stresu polárníků.

16. 12. 2021

Foto zleva: Slavoj Čegan (Čegan, s.r.o.), Jana Daňková (CTT MU), Jiří Tocháček (CEITEC VUT), Pavel Kapler (manažer České antarktického výzkumného programu).

Už v minulosti polárníci nosili bundy od společnosti Faramugo, letos si je oblečou znovu. Bundy se totiž budou ucházet o ochrannou známku Testováno v Antarktidě. Nově jsou vylepšené na míru požadavkům polárníků a mají například speciálně upravenou, zesílenou kapsu. Do ní je možné ukládat drobné nářadí jako je šroubovák, který polárníci často potřebují.

Dalším výrobkem, který se uchází o ochrannou známku Testováno v Antarktidě, je plně recyklovatelný a ekologický systém stěrkové stabilizace od společnosti ČEGAN, který vidíte na fotografii. Ten pomůže zpevnit chodníky a zjednoduší pohyb polárníků v terénu. Díky němu budou chodníky stabilnější a omezí se tvorba bláta. Výrobek budou vědci testovat více let, aby zjistili, jak reaguje při vystavení dlouhodobým výkyvům počasí extrémním teplotám a silnému UV záření.

Do výpravy se zapojí i spin-off společnost Masarykovy univerzity Entrant profesorky Dobrovolné, která se zabývá měřením entropického stresu. Hladinu stresu polárníků bude zkoumat Lucie Ráčková z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. V Antarktidě se polárníci setkávají s náročnějšími a odlišnými situacemi než ve svém domácím prostředí a trápí je delší odloučení od rodiny a přátel. Stresmetr se však nebude ucházet o ochrannou známku Testováno v Antarktidě.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info