Dvě technologie z MU uspěly ve finále TT Day 2023

Odborná porota složená ze zástupců investorů i vědy udělila druhé místo v soutěži Transfera Technology Day 2023 projektu Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ve finále se skvěle prezentoval i další projekt Přírodovědecké fakulty MU s názvem Detekce jednotlivých nanočásticových značek v biologických tkáních.

 

27. 11. 2023

Členové výzkumného týmu Daniel Pluskal a Martin Marek, kteří obdrželi 2. místo ve finále Transfera Technology Day 2023, při předávání ocenění ředitelkou CTT MU Evou Janouškovcovou

Celkové druhé místo v soutěži nápadů, u kterých je hodnocen také komerční potenciál, obsadily tzv. luciferázy enzymy umožňující živým organismům produkovat světlo. Chemické světlušky se používají v mnoha vědeckých, výzkumných či klinických aplikacích nebo při diagnostice různých onemocnění. Vědcům se v rámci výzkumu podařilo vytvořit umělý enzym, který svítí mnohem déle a stabilněji než ten přírodní. Tento enzym pomůže ke zlepšení diagnostiky, sledování některých nemocí a usnadní další vědecké bádání. „Dlouhodobou vizí tohoto výzkumu je nejen zlepšení diagnostiky, ale také přenos světélkování pro praktické
využití – například v podobě svítících rostlin či stromů, představil odborné porotě Daniel Pluskal, člen výzkumného týmu. Více informací o vítězném projektu naleznete zde.

Vynález vědců z PřF je chráněn mezinárodní patentovou přihláškou jejíž podání bylo zajištěno ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU. Aktuálně komunikujeme se soukromou společností, která projevila velký zájem o komerční uplatnění tohoto vynálezu. V současné době také probíhá evaluace komerčního potenciálu a oslovování dalších případných zájemců, což je jednou z hlavních činností našeho centra", doplnil Radoslav Trautmann, vedoucí oddělení transferu technologií CTT MU.

Daniel Pluskal a Martin Marek při prezentaci technologie před odbornou porotou

Skvěle se ve finále prezentoval také další projekt Masarykovy univerzity Detekce jednotlivých nanočásticových značek v biologických tkáních. Vědecký tým zastoupený profesorem Preislerem poukázal na možné praktické využití technologie v zobrazování tkání a imunologických testech. Z pohledu komerčního potenciálu má technologie možnost např. rozšířit zobrazovací schopnosti hmotnostních spektrometrů.

Čtvrtý ročník soutěže technologií Transfera Technology Day se uskutečnil 21. listopadu 2024 v Rakvicích. O postup do finále se ucházelo celkem 28 projektů z 13 vědeckých, výzkumných a akademických institucí. Do samotného finále se probojovalo 12 technologií s největším komerčním potenciálem. Odborná porota, která projekty posuzovala, byla složena ze zástupců vědeckovýzkumných institucí a investorů. Další informace o soutěži a oceněných technologiích naleznete v tiskové zprávě pořadatele akce zde. Tiskovou zprávu Masarykovy univerzity si můžete přečíst zde.

Profesor Jan Preisler při přebírání ocenění za finálovou účast soutěže Transfera Technology Day 2023 se zástupkyněmi CTT MU

Fotogalerie soutěžního dne Transfera Technology Day 2023


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info