Soutěž Start Your Business má za sebou druhé prezentační kolo projektů
Ve středu 30. dubna proběhlo druhé prezentační kolo projektů, ve kterém se představilo 7 finálových týmů s největším potenciálem posunu nápadu.
Celkové druhé místo v soutěži nápadů, u kterých je hodnocen také komerční potenciál, obsadily tzv. luciferázy – enzymy umožňující živým organismům produkovat světlo. „Chemické světlušky“ se používají v mnoha vědeckých, výzkumných či klinických aplikacích nebo při diagnostice různých onemocnění. Vědcům se v rámci výzkumu podařilo vytvořit umělý enzym, který svítí mnohem déle a stabilněji než ten přírodní. Tento enzym pomůže ke zlepšení diagnostiky, sledování některých nemocí a usnadní další vědecké bádání. „Dlouhodobou vizí tohoto výzkumu je nejen zlepšení diagnostiky, ale také přenos světélkování pro praktické
využití – například v podobě svítících rostlin či stromů,“ představil odborné porotě Daniel Pluskal, člen výzkumného týmu. Více informací o vítězném projektu naleznete zde.
„Vynález vědců z PřF je chráněn mezinárodní patentovou přihláškou jejíž podání bylo zajištěno ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU. Aktuálně komunikujeme se soukromou společností, která projevila velký zájem o komerční uplatnění tohoto vynálezu. V současné době také probíhá evaluace komerčního potenciálu a oslovování dalších případných zájemců, což je jednou z hlavních činností našeho centra", doplnil Radoslav Trautmann, vedoucí oddělení transferu technologií CTT MU.
Skvěle se ve finále prezentoval také další projekt Masarykovy univerzity Detekce jednotlivých nanočásticových značek v biologických tkáních. Vědecký tým zastoupený profesorem Preislerem poukázal na možné praktické využití technologie v zobrazování tkání a imunologických testech. Z pohledu komerčního potenciálu má technologie možnost např. rozšířit zobrazovací schopnosti hmotnostních spektrometrů.
Čtvrtý ročník soutěže technologií Transfera Technology Day se uskutečnil 21. listopadu 2024 v Rakvicích. O postup do finále se ucházelo celkem 28 projektů z 13 vědeckých, výzkumných a akademických institucí. Do samotného finále se probojovalo 12 technologií s největším komerčním potenciálem. Odborná porota, která projekty posuzovala, byla složena ze zástupců vědeckovýzkumných institucí a investorů. Další informace o soutěži a oceněných technologiích naleznete v tiskové zprávě pořadatele akce zde. Tiskovou zprávu Masarykovy univerzity si můžete přečíst zde.
Ve středu 30. dubna proběhlo druhé prezentační kolo projektů, ve kterém se představilo 7 finálových týmů s největším potenciálem posunu nápadu.
Inovativní řešení v oblasti vzdělávání na základních školách a diagnostický přístroj, který dokáže odhalit chlamydiovou infekci – komercializaci těchto nástrojů a uvedení do praxe zajistí nové spin-off společnosti Invenio Plus a ACTOSens, které byly založeny prostřednictvím dceřiné společnosti MUNI Ventures.