Inovační soutěž Evropského patentového úřadu

24. 1. 2013

U příležitosti oslav 40. výročí Evropské patentové úmluvy pořádá Evropský patentový úřad inovační soutěž, která dává studentům členských států Evropské patentové organizace příležitost prozkoumat bohatství patentových dokumentů a navrhnout nová technická řešení s důrazem na nové technologie a udržitelný rozvoj.

Soutěž je otevřena studentům všech oborů bez poplatku.

Úkolem soutěžících bude definovat výzkumný projekt, který bude potenciálně zajímavý pro budoucí výzkum a vývoj. Projekt by měl obsahovat:
- popis technického problému, které se v současné době vyskytují v jedné z následujících oblastí:

A. Udržitelná produkce potravin
B. Ekologicky přátelská výroba a uchování energie
C. Řízení odpadového hospodářství, recyklace, městské dolování (těžba druhotných surovin z příměstských skládek)
D. Inteligentní systémy řízení dopravy a přepravy
E. Inteligentní technika domácností
- prezentaci současného stavu vývoje v dané oblasti - „stav techniky"
- všeobecný popis tržního potenciálu navrženého řešení.

Úřadu průmyslového vlastnictví shromáždí přihlášky a poté vybere jednotlivé soutěžící nebo soutěžní týmy pro každou technickou oblast. Adepti předloží životopis (maximálně 2 strany) a koncept svého projektu, kde popíší problém ze zvolené oblasti a uvedou, proč by nalezení řešení bylo přínosem.

Jednotlivci či týmy vybraní do soutěže budou zaregistrováni na specializovaný dálkový vzdělávací systém, který jim nabídne návod na rozvoj původní myšlenky a další vedení projektu. Pracovním jazykem tohoto programu a odborného vedení bude angličtina, závěrečný projekt může být předložen v angličtině, francouzštině nebo němčině.

Přihláška do soutěže musí být doručena nejpozději 28. 2. 2013. Dálkový vzdělávací program bude probíhat od 18. března do 13. června 2013. Termín pro předložení hotového projektu je 13. 7. 2013, 15:00 hodin.

O vítězích soutěže rozhodne mezinárodní porota. Vítěze v jednotlivých kategoriích pozve Evropský patentový úřad na slavnostní předávání cen 17. 10. 2013 do Mnichova a uhradí jejich náklady na cestu a ubytování. Vítěz každé z kategorií bude odměněn cenou 5.000 EUR.

Podrobnější informace naleznete v pozvánce, "EPO Innovation Contest - Rules of Participation" a na www.upv.cz.

Kontaktní osobou pro přihlášení do soutěže je Zuzana Bělohradská (e-mail: zbelohradska@upv.cz. tel. 220 383 503).