Jeden z největších úspěchů CTT: MU prodala licenci na plazmovou trysku

25. 7. 2013

Spin-off firma NANO FUSION s.r.o. koupila od Masarykovy univerzity práva k užívání vynálezu na vytváření plazmatu za atmosférického tlaku ve štěrbinové trysce. Uzavřená licenční smlouva potvrzuje, že na MU stále častěji vznikají výsledky výzkumu vhodné pro využití v praxi. Za vynález a zařízení k jeho provádění zaplatí společnost 900 000 Kč, každoročně univerzita získá další poplatky také za jeho užívání. Prodej licence patří k největším dosavadním úspěchům CTT MU.  

Plazmatické štěrbinové trysky jsou určeny především pro povrchové úpravy materiálů. „Zjistili jsme, že plazmová tužka upravená do formy multitrysek není vhodná pro průmyslové využití. Výrazně lepší řešení nabízejí štěrbinové trysky, které umožňují velmi snadné vytváření homogenního plazmatu na šířku desítek centimetrů a také nanášení funkčních povlaků na materiálech za pomoci látek ve formě aerosolu,“ uvedl Mgr. Miloš Klíma, Ph.D. z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU.

Současný vynález, o jehož patentování Masarykova univerzita požádala na konci roku 2012, je pokračováním výzkumu plazmové tužky na Přírodovědecké fakultě MU a v současnosti i jedním z výstupů projektu CEPLANT placeného z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Společnost NANO FUSION bude technologii sama využívat a bude se také podílet na jejím patentování v zahraničí. První průmyslové aplikace lze očekávat v horizontu několika měsíců. 

PlazmaFoto: www.ceplant.cz 

Co je plazmová tužka? Dutá elektroda s úzkou kapilárou vytvářejí plazmovou trysku, jíž proudí tzv. pracovní plyn, nejčastěji argon. V trysce se generuje výboj, který aktivuje plyn. To vyvolává chemické reakce, jež mohou měnit vlastnosti upravovaného materiálu. Plazmovou tužku vyvinuli vědci z MU v roce 1996, patentovat ji nechali v roce 1998. 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info