Konference CENTROPE "Education meets Research and Innovation”

21. 5. 2012

21.května 2012 se v prostorách Kampusu Masarykovy univerzity uskutečnila veřejná konference v rámci regionu CENTROPE “Knowledge Region CENTROPE Education meets Research and Innovation” Centrope Summit 3 – Tisková zpráva Summit regionu Centrope zvyšuje propojenost znalostního regionu Brno, 21. května 2012 – nejvyšší političtí představitelé, hejtmani a primátoři regionů a měst Centrope se dnes zavázali, že budou pracovat na společném cíli stát se atraktivním přeshraničním znalostním regionem mezinárodního významu, který bude podpořen výbornou konektivitou a dostupností. S ohledem na tuto strategickou vizi rozvoje regionu čtyř zemí v nadcházejících letech je třeba položit základy pro budoucí konkurenceschopnost a prosperitu. Členové politické rady Centrope také projednali formu budoucí spolupráce a dohodli se na pokračování komplexního modelu spolupráce se zaměřením na konkrétní, hmatatelné a dosažitelné výsledky. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, který je v současné době představitelem střídajícího se předsednictví Centrope, řekl: „Region centrope má při svém množství univerzit a výzkumných institucí potenciál stát se vůdčím znalostním regionem v Evropě. Budeme podporovat mnohem hlubší přeshraniční spolupráci, aby občané mohli využívat většího počtu pracovních příležitostí v high-tech odvětvích a aby naši mladí lidé mohli získat lepší možnosti vzdělávání. Podpora společné vědy a inovací přiláká do našeho regionu vrcholné výzkumné pracovníky a talentované lidi.“ Hlavní priority schválené Politickou radou centrope Vysokokapacitní dopravní infrastruktura pro dostupný region Centrope. Přímá, rychlá a spolehlivá dostupnost regionu, a to i v rámci jeho území je předpokladem pro konkurenceschopnost a hospodářský růst. Dokument „Centrope Infrastructure Vision 2030“ (který byl schválen politickou radou Centrope jako nedílná součást dokumentu strategického rámce pro rozvoj dopravy a infrastruktury v regionu Centrope) zaručuje silnou společnou regionální pozici, která je pro ovlivňování priorit rozvoje infrastruktury a modernizace na národní a evropské úrovni nezbytná. V neposlední řadě tedy bude sloužit i jako nástroj lobbingu s cílem zajistit spolufinancování prostřednictvím nového nástroje Evropské Unie s názvem Connecting Europe ("Propojujeme Evropu") pro projekty, které při rozvoji regionu Centrope představují nejvyšší prioritu. Uživatelsky přívětivé služby veřejné dopravy pro propojení regionu Centrope. Integrovaný systém přeshraniční veřejné dopravy se zlepšeným plánem koordinace, další přeshraniční spojení a tarify s vícejazyčnými službami v budoucnu ještě více usnadní každodenní život v rámci nadnárodního regionu Centrope. Aby tato ambiciózní vize mohla být realizována, musí nedávno založený „Kulatý stůl na téma veřejné dopravy v regionu Centrope“ sloužit jako základní kámen trvalé spolupráce. Prvním konkrétním krokem je vytvoření uživatelsky přívětivého multimodálního dopravního informačního systému. Mezinárodně viditelná spolupráce v oblasti výzkumu v rámci znalostního regionu Centrope. Centrope má pozoruhodnou hustotu vysokých škol zaměřených na technologie a přírodní vědy, vysokých škol aplikovaných věd a rostoucí počet inovačních center. Díky tomu má velký potenciál stát se vedoucím inovativním regionem konkurenceschopným na celosvětové úrovni. První cílená a mezinárodně viditelná spolupráce zaměřená na perspektivní oblasti zahájí proces intenzivnější spolupráce s cílem vytvoření společného znalostního regionu centrope. V budoucnu je třeba koordinovat propagaci regionu Centrope jako lokace vysoce kvalitního vysokoškolského vzdělávání a marketing vědy zaměřený na investory, talentované studenty a výzkumné pracovníky. Souvislosti Politická rada Centrope je fórum nejvyšších politických představitelů, hejtmanů a primátorů partnerských regionů a měst Centrope. Pololetní pracovní zasedání tohoto orgánu slouží k prohloubení programu spolupráce na politické úrovni a vede k závěrům, které se týkají dalších aktivit a iniciativ spolupráce. Závěry z politické rady Centrope budou k dispozici na adrese: http://www.centrope.com/en/centrope-project/political-conferences/brno-2012 v termínu od 22. května 2012.