Masarykova univerzita získala další patent

Masarykova univerzita získala další ochranu pro své duševní vlastnictví, kdy 4. června 2024 byl udělen kanadský patent CA 3164469 na vynález "DEVICE FOR TREATMENT OF LIQUIDS AND THE METHOD OF TREATMENT OF LIQUIDS WITH USE OF THIS DEVICE". 

20. 6. 2024

Bez popisku
Bez popisku

Jedná se o zařízení pro čištění kapalin pomocí generování elektricky buzeného výboje nízkoteplotního plazmatu v kapalném prostředí, v němž je při proudění kapaliny možno dosáhnout vzniku kavitace nebo superkavitace. Zařízení je využitelné pro dekontaminaci vod, a to jak odpadních vod, tak pro desinfekci pitné a užitkové vody. Dále ho lze využít na úpravu kapalin na bázi uhlovodíků jako jsou např. oleje, barvy apod. Princip zařízení je založen na generování plazmatu v oblasti kavitace, tj. míst kde dochází k přeměně kapaliny na páru. Hydrodynamická kavitace vytváří plynné prostředí z nasycených par, které je příznivé pro zapálení plazmového výboje mezi elektrodami o vysokém napětí. Plazmový výboj vyvolává plazmochemické reakce a UV záření.

V současné době již Masarykova univerzita spolupracuje s komerčními partnery na nasazení tohoto unikátního zařízení do praxe.

Více o technologii CaviPlasma naleznete zde


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info