Nový patent a užitný vzor MU

5. 1. 2015

V závěru roku 2014 byl Masarykově univerzitě udělen další český patent na vynález Kmen bakterie Bifidobacterium longum CCM 7952 a jeho využití v lidské výživě. Původci vynálezu jsou doc. Alena Španová a doc. Bohuslav Rittich z Přírodovědecké fakulty MU. Vynález poskytuje kmen ve formě živých buněk – jako prostředek pro prevenci či ošetření nežádoucí alergické reakce na pyl. Je využitelný při přípravě protizánětlivých prostředků, které snižují hladinu prozánětlivých látek cytosinů. Kmen přitom může být uživateli podáván v různých formách – v kapsli, tabletě, prášku nebo potravinách (mléčné výrobky, dresinky, nápoje ad.).

Taktéž koncem loňského roku byl do rejstříku Úřadu průmyslového vlastnictví zapsán užitný vzor s názvem Uspořádání dvouparametrického spektrometrického systému. Původci jsou prof. František Cvachovec z Ústavu fyziky kondenzovaných látek Přírodovědecké fakulty MU a prof. Václav Přenosil z Katedry informačních technologií Fakulty informatiky MU. Technické řešení se týká uspořádání analogově-digitálního systému pracujícího s frekvencí synchronizačních signálů v řádu desítek GHz. Je určeno pro spektrometrická měření a lze ho využívat mj. v jaderné energetice, při třídění surovin podle prvkového složení nebo v průmyslové výrobě radionuklidů.

Patentova _listina