Nový zákon má podpořit transfer technologií. Jednání se účastnilo i CTT MU

Chystaná novelizace zákona o financování vědy a výzkumu by měla zlepšit podmínky a podpořit rozvoj transferu technologií, tedy přenosu vědecko-výzkumných poznatků do praxe. S tímto úvodem vystoupila na expertním setkání v Praze ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Transfer podle ní může významně podpořit velký potenciál české vědy. Na Kulatém stolu k transferu znalostí a technologií vystoupili zástupci politiky, vědeckovýzkumných institucí i firem, které vznikly právě díky transferu technologií.

9. 6. 2022

Bez popisku

"Významným problémem transferu technologií v Česku je také nízká motivovanost vedení některých univerzit k zakládání transferových pracovišť a obecně podpora tohoto procesu," vysvětlila v panelové diskusi Eva Janouškovcová, ředitelka Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity a současně předsedkyně představenstva spolku Transfera.

Dlouhodobě v Česku vzniká řada vynikajících vynálezů a poznatků. Do praxe se však dostane pouze zhruba každý desátý. Úspěch těchto výjimečných projektů je často dán právě tím, zda je podpořen kvalitním transferem technologií.

"Česká věda má obrovský potenciál. Musíme ale zapracovat na tom, aby měla dobré podmínky pro svou práci i rozvoj. Efektivně může pomoc nejen změna současné legislativy, ale také transfer technologií, zakládání spin-off firem i motivace samotných vědců. Transfer patří mezi priority současné vlády," uvedla na konferenci paní ministryně Langšádlová.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info