Jak zlepšit přenos znalostí od výzkumníků směrem k investorům, kteří by dokázali jejich objevy a vynálezy v konkrétních oblastech prakticky využít? Otázka, kterou řešili odborníci na 4. národní konferenci transferu technologií. Akce se konala 6. září v Ostravě, pořadatelem byla tentokrát Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava tradičně se spolkem Transfera.cz. Akce se zúčastnilo na sedm desítek lidí z transferových pracovišť, univerzit, firem a dalších institucí, včetně devíti zástupců CTT Masarykovy univerzity.

Cílem konference bylo vytvořit prostor, kde specialisté z celé ČR mohou diskutovat aktuální výzvy a příležitosti, které nabízí spolupráce univerzit s průmyslem, a způsoby, jak spolupráci s aplikační sférou posílit. Diskutovalo se celkem v pěti zájmových sekcích, kde účastníci sdíleli příklady dobré praxe i problémy, se kterými se setkávají. Řešila se například komercializace v oblasti IT a zdravotnických prostředků nebo průmyslové využití 3D tisku.
Právě první zmíněnou sekci nazvanou "Komercializace v ICT a její právní aspekty" měl jako garant na starosti šéf právního oddělení CTT MU Pavel Koukal. Praktickými příklady z fakulty informatiky ho doplnit business development manažer Leoš Jurásek.
"Investice do vědy jsou jedna věc, další otázkou ale je, jak část těchto nákladů společnosti vrátit prostřednictvím takzvaného transferu technologií a znalostí – tedy jak dostat vynálezy s aplikačním potenciálem z laboratoří na trh. Nejde přitom jen o technické vynálezy, smysl má ve velké míře i transfer znalostí z dalších oborů," uvedla ředitelka CTT MU a předsedkyně spolku Transfera.cz Eva Janouškovcová s tím, že inovace výrazně přispívají k ekonomickému růstu. Na vědu a výzkum půjde příští rok z českého státního rozpočtu rekordních 32,7 miliardy korun. Česko je přitom zatím jen průměrně inovativní ekonomikou.
Největší skupinou příjemců státní podpory na vědu a výzkum jsou vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Právě v jejich laboratořích vznikají unikátní technologie a objevy, které mají potenciál uspět i na trhu.
Průmysl nové generace
7. září za akci volně navázala konference "Průmysl 4.0 v praxi", kterou v Ostravě pořádala agentura CzechInvest. Zúčastnili se jí zástupci vysokých škol a firem z celé republiky, aby společně diskutovali hlavní rysy nastupující průmyslové revoluce a dopady z pohledu vzdělání, vysokoškolského výzkumu i firemní praxe. Průmysl 4.0 přináší nové výzvy, ale také netušené příležitosti nejen pro průmyslové podniky. Jendou z nich je například i 3D tisk, o jehož právní aspektech i zde přednášel právník CTT MU Pavel Koukal.






