Patentovaný vynález pomůže zlepšit určení kvality materiálu

10. 3. 2016

Úřad průmyslového vlastnictví udělil patent vynálezu, na němž se podílela i Masarykova univerzita. Jde o zařízení pro přípravu vzorků pro posouzení rozptýlení vláknité polypropylenové výztuže v cementových kompozitech a způsob přípravy vzorků na tomto zařízení.

Cementové či polymercemetové kompozitní materiály, jako jsou beton, polymercementy, plastbetony či malty, jsou vyztužovány rozptýlenými vlákny. Nejčastěji se používají vlákna kovová, polymerní, skleněná, celulózová či uhlíková, jejich délka se pohybuje v řádu milimetrů až centimetrů, v závislosti na použitém materiálu a účelu. Vlákna mají zlepšit některé vlastnosti kompozitů, zejména omezit jejich smršťování a zvýšit pevnost a odolnost. Pro co nejlepší vlastnosti materiálu je důležité rovnoměrné rozptýlení těchto vláken v celém objemu směsi.

Až dosud bylo posouzení rovnoměrnosti vláknité výztuže problematické. Například na kovová vlákna lze použít rentgen, to ale není možné u vláken z jiných materiálů. Patentované zařízení rozřeže materiál na tenké desky a následně je rovnoměrně naláme, rozložení vláken pak lze zkoumat na lomu získaných vzorků. Na vynálezu se za MU podílel doc. Pavel Sťahěl spolu s kolegy z VUT a firmou KrampeHarex CZ s.r.o.

patent_stahel


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info