„Pouštní sestra“ antarktické známky je na světě. Uděluje ji Univerzita Karlova

Novou ochrannou známku „Prověřeno v poušti“ budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v extrémních podmínkách české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu. O udělení známky rozhodnou na základě testování výrobků egyptologové a potvrdit ho musí i vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

14. 8. 2019

Univerzita spustila k projektu web proverenovpousti.cz určený jak pro zájemce o testování, tak i veřejnosti. K dispozici je na něm například kompletní seznam výrobků, které mohou být testovány.

"Česká přítomnost v poušti lákala podniky k testování výrobků už od samého počátku prací našich vědců v Egyptě – nejprve se do testování zapojovaly firmy, které zásobovaly expedice do Núbie. Například v roce 1961 to bylo přes 20 podniků, mezi nimi třeba Vitana, Plzeňský pivovar či Národní podnik Pražské jatky, který nechal otestovat masové konzervy," říká mluvčí Filozofické fakulty UK Petr Kukal.

Jediné další české univerzitní pracoviště, které podobnou certifikaci nabízí, je Masarykova univerzita. Ta uděluje prostřednictvím CTT známku Testováno v Antarktidě. Univerzita Karlova svou známkou Prověřeno v poušti přináší výrobcům její přirozený protipól.

PROVĚŘENO V POUŠTI