Před rokem byla firma DyNAbind začínajícím startupem, který právě získal finance na svůj rozjezd. Ve středu 25. dubna přijel CEO firmy Mike Thompson na CEITEC MU sdílet svůj příběh s doktorandy. Další setkání ze série Life after PhD přilákalo tři desítky posluchačů.

"Pocházím z podnikatelské rodiny. Když jsem vyrůstal, viděl jsem, jak firmy vznikají a že se to může povést," vysvětluje Thompson. Sám pochází z Floridy, do Evropy přijel studovat doktorát na univerzitu v Drážďanech. A v Německu už zůstal.
Projekt DyNAbind založil s kolegy v roce 2015, první léta jim zabrala příprava založení firmy, vyjednávání licencí k univerzitním patentům a shánění investora. "Lidé si někdy myslí, že v pondělí založíte firmu a ve středu už jezdíme ve Ferrari. Tak to ale nechodí," říká s úsměvem.
DyNAbind se zaměřuje na zefektivnění vývoje nových léčiv. Jejich technologie DNA-Encoded Library (DEL) umožňuje rychlé virtuální skenování velkého chemického prostoru, v němž hledá vazby k cílovému proteinu. Umožňuje tak vytipovat nadějné směry, kterými se pak může vývoj léčiva ubírat, a šetří tím farmaceutickým firmám čas a peníze.
Začínajícím podnikatelům by Thompson doporučoval nebát se jít na trh se svými nápady a produkty co nejdříve. Právě zpětná vazba investorů a zákazníků totiž firmu posouvá kupředu. Ve své přednášce neopomněl zmínit ani odvrácenou stranu podnikání, totiž že většina startupů neuspěje a zaniká. "Nejspíš nikdy příliš nezbohatnete a budete mít stresující práci. Ale já svoji práci miluju, dává mi svobodu a pocit smysluplné činnosti, vůbec toho nelituju. Myslím, že svět startupů a podnikání je stejně jako věda otevřený lidem, kteří jsou zvídaví a ochotní se sami hodně naučit a zkoušet," věří Thompson.




