Příběh nadějného startupu přitáhl tři desítky posluchačů

25. 4. 2018

Před rokem byla firma DyNAbind začínajícím startupem, který právě získal finance na svůj rozjezd. Ve středu 25. dubna přijel CEO firmy Mike Thompson na CEITEC MU sdílet svůj příběh s doktorandy.  Další setkání ze série Life after PhD přilákalo tři desítky posluchačů.

Thompson (3)

"Pocházím z podnikatelské rodiny. Když jsem vyrůstal, viděl jsem, jak firmy vznikají a že se to může povést," vysvětluje Thompson. Sám pochází z Floridy, do Evropy přijel studovat doktorát na univerzitu v Drážďanech. A v Německu už zůstal.

Projekt DyNAbind založil s kolegy v roce 2015, první léta jim zabrala příprava založení firmy, vyjednávání licencí k univerzitním patentům a shánění investora. "Lidé si někdy myslí, že v pondělí založíte firmu a ve středu už jezdíme ve Ferrari. Tak to ale nechodí," říká s úsměvem.

DyNAbind se zaměřuje na zefektivnění vývoje nových léčiv. Jejich technologie DNA-Encoded Library (DEL) umožňuje rychlé virtuální skenování velkého chemického prostoru, v němž hledá vazby k cílovému proteinu. Umožňuje tak vytipovat nadějné směry, kterými se pak může vývoj léčiva ubírat, a šetří tím farmaceutickým firmám čas a peníze.

Začínajícím podnikatelům by Thompson doporučoval nebát se jít na trh se svými nápady a produkty co nejdříve. Právě zpětná vazba investorů a zákazníků totiž firmu posouvá kupředu. Ve své přednášce neopomněl zmínit ani odvrácenou stranu podnikání, totiž že většina startupů neuspěje a zaniká. "Nejspíš nikdy příliš nezbohatnete a budete mít stresující práci. Ale já svoji práci miluju, dává mi svobodu a pocit smysluplné činnosti, vůbec toho nelituju. Myslím, že svět startupů a podnikání je stejně jako věda otevřený lidem, kteří jsou zvídaví a ochotní se sami hodně naučit a zkoušet,"  věří Thompson.

Thompson

Thompson (5)