Projekt Masarykovy univerzity získal druhé místo v soutěži Transfera Technology Day

5. 12. 2022

Odborná porota hodnotila inovativnost nápadů i jejich komerční potenciál. Jako druhý nejlepší se nakonec v rámci TT Day 2022 umístil projekt Zuzany Sumbalové Koledové z Ústavu histologie a embryologie Biotechnologie výroby mléka bez chovu hospodářských zvířat. Vědkyně přišla s postupem, jak pomoci řešit aktuální potravinové i ekologické výzvy. Pomocí biotechnologií jsou na Lékařské fakultě MU schopni vyrobit nutričně plnohodnotné mléko prostřednictvím kultivace živočišných buněk.

Projekt za LF MU představila a ocenění přebrala manažerka pro transfer technologií Karolina Kašparová. Za vítěze soutěže porota vybrala projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni. Na rozdíl od klasických čerpadel dokáže fungovat bez rotujících mechanických částí. Jeho hmotnost i velikost může být mnohonásobně menší než u běžných čerpadel, a je tudíž velmi atraktivní pro vesmírné programy. Díky svým vlastnostem najde uplatnění i v lékařství například v podkožní aplikaci pro dávkování inzulinu.

Třetí místo získal inovativní hydrogel pro lepší zadržování vody v krajině. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula látku, která se ve formě granulí nebo prášku přidá do půdy, a tím zvýší její retenční vlastnosti až o 40 %. Cenu sympatie obdrželo brněnské Centrum dopravního výzkumu, které zaujalo porotu i publikum svou unikátní prezentací technologie FLAX – Emulze lněného oleje.

Projekty, které se kvalifikovaly do závěrečného finále, mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022 a vítězný projekt označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2022. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním finanční podpory, zviditelněním výzkumu a jeho dalším uplatněním skrze atraktivitu pro investory a komerční partnery.

Transfera Technology Day (TT Day) pořádá od roku 2020 národní spolek Transfera.cz. Na jeho stránkách je možné si prohlédnout všechny letošní přihlášené projekty.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info