Projekt týmu prof. Černáka a firmy TONAK zvítězil v soutěži Nejlepší spolupráce roku

24. 9. 2010

Projekt Ústavu fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU a společnosti Tonak a. s. zaměřený na praktickou aplikaci neizotermického elektrického plazmatu při výrobě plsti zvítězil v prvním ročníku soutěže Nejlepší spolupráce roku. Ocenění a šek na 100 000 Kč předal zástupcům obou stran ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Soutěž Nejlepší spolupráce roku usiluje o podporu, propagaci a oceňování nejlepších společných projektů mezi vysokými školami a aplikační sférou v oblasti výzkumu a vývoje vedoucího k inovacím. Výsledky jejího prvního ročníku byly vyhlášeny při slavnostním večeru 23. září 2010 v sídle Československé obchodní banky. V konkurenci čtyřiadvaceti projektů z celkem dvanácti vysokých škol a sedmadvaceti podniků byla jako nejlepší vyhodnocena spolupráce týmu prof. Mirko Černáka z Přírodovědecké fakulty MU se společností Tonak, jejímž předmětem je nová technologie pro zlepšení plstivosti vláken. Jedná se o unikátní postup, který nahrazuje dosavadní zastaralou metodu. Zatímco doposud se plsť vyráběla tak, že hydrofobní část králičích chlupů byla naleptávána kyselinami, nový postup namísto kyselin pracuje s účinky plazmatu. Jde tedy o suchou metodu bez použití chemikálií. Tato technologie kromě environmentálních výhod přináší také úsporu energie, příznivější pracovní prostředí pro zaměstnance a vyšší kvalitu výsledné plsti. Společnost Tonak ve spolupráci s MU patentově chrání tento postup v řadě zemí napříč několika světadíly. Na přípravě patentu i samotné přihlášky do soutěže se přitom významně podílelo Centrum pro transfer technologií MU.