Semináře na FF se zaměřily na metodu focus groups i nadané děti a dospělé

28. 11. 2017

Psychologický ústav Filozofické fakulty MU ve spolupráci s CTT uspořádal na sklonku listopadu dva semináře s aplikačními partnery. První na téma "Metoda focus groups v psychologickém výzkumu" se konal 20. listopadu. Vedla ho dr. Miroslava Janoušková z Národního ústavu pro duševní zdraví v Praze.

"Seminář se v první části zaměřil na prezentaci principů realizace fokusních skupin a specifika vedení fokusních skupin zabývajících se citlivými osobními tématy. Byly prezentovány a diskutovány výňatky z výzkumů doktorky Janouškové realizovaných touto metodou; především z výzkumu psychologických konsekvencí onemocnění rakovinou prsu a z výzkumu zaměřeného na problematiku stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním. Ve druhé části byl seminář realizován zážitkovou formou - byla realizována improvizovaná fokusní skupina, které se zúčastnili sami frekventanti," popsala akci doc. Havigerová z Psychologického ústavu FF.

V závěru semináře proběhla reflexe a diskuse, směřující především možnostem a mezím realizace a přínosu této metody pro psychologický výzkum. Byly diskutovány i některé konkrétní výzkumné záměry frekventantů.

FF_seminar_Janouskova

Týden nato, 27. listopadu, vedla na fakultě lektorka, koučka a terapeutka Mgr. Monika Stehlíková akci na téma "Nadaní dospělí, nadané děti".

Čtyřhodinový seminář byl zaměřen na psychologické konsekvence vysokého potenciálu a to v období dětství a v dospělosti, především na rizikové oblasti prožívání a sebepojetí těchto jedinců. Lektorka sdílela zkušenosti z terapeutické praxe. Druhá část měla podobu sebezkušenosti: frekventanti zakusili sami na sobě moderní a osvědčenou metodu mindfullness a vybrané techniky terapie přijetí a odevzdání (ACT). V závěru opět proběhla reflexe a diskuse, zejména o možnosti a mezích využívání postupů deklarovaných směrů při psychologické péči o jedince s vysokým potenciálem. Lektorka v rámci diskuse poskytla celou řadu vlastních zkušeností z praxe.

Další dva semináře s aplikačními partnery hostí fakulta už 2. prosince.

FF_seminar_Stehlikova

Logolink _OPVVV