Soutěž Start Your Business má za sebou druhé prezentační kolo projektů

Ve středu 24. dubna proběhlo druhé prezentační kolo projektů, ve kterém se představilo 10 finálových týmů. Po dvou měsících práce na posunu nápadu, konzultací, mentoringu ze strany členů odborné poroty a za přispění stipendia ve výši 10 tis. Kč, studenti prezentovali, kam se posunuli od prvního prezentačního dne, na co využili finanční příspěvek a jaké mají vize se svým projektem do budoucna.

30. 4. 2024

Tereza Hrbková z FI při prezentaci projektu Citymind
Zleva: Koordinátorka soutěže Jana Joklová Kaňová (CTT) a členové odborné komise: Libor Hoření (JIC), Alena Šafrová Drášilová (ESF), Miloš Dendis (Dendis Capital), Jakub Losenický (V# Venture Studio), Radoslav Trautmann (CTT), Markéta Filipenská (JIC)

„Finálová desítka soutěžních týmů urazila za poslední dva měsíce velký kus cesty. Některé týmy zjistily, že jejich původní záměr není proveditelný nebo potřebuje zásadní úpravy, což svědčí o jejich poctivém přístupu. Procházení slepých uliček je někdy nevyhnutelné a hodně to zakladatele naučí. Ovšem věřím, že každý z finalistů může být dříve nebo později úspěšným podnikatelem. A mám radost, že je mezi nimi hned několik skutečně nadějných projektů, které mohou prorazit už brzy,“ sdělil po prezentacích jeden z porotců Jakub Losenický z V# Venture Studio, které je zároveň partnerem letošního ročníku soutěže.

V odborné porotě opět usedli také zástupci Masarykovy univerzity. „Letošní ročník posunul soutěž Start Your Business na novou úroveň. Sešly se inovativní projekty se zajímavým tržním potenciálem a týmy udělaly mezi prvním a druhým prezentačním dnem opravdu obrovské množství práce. Díky validaci si soutěžící ověřili životaschopnost svých nápadů, někteří už mají první testující a dokonce i platící zákazníky.“, doplnila Jakuba Alena Šafrová Drášilová z Ekonomicko-správní fakulty MU.

Antonín Kadrmas z Fakulty informatiky s kolegou při prezentaci projektu Buildnet

Prvním prezentujícím byla studentka Fakulty informatiky Tereza Hrbková, která zastupovala projekt Citymind týmu Filipa Procháce. Nápad podporující komunikaci měst s občany užitím AI dosáhl všech stanovených cílů z prvního kola soutěže a dokonce zrychlil vyhledávání informací uživateli z 20 na 6 sekund. Velký důraz kladl tým i na uživatelské testování. Projekt DAISY sloužící k podpoře zubních lékařů při diagnostice a plánování léčby pacientů, přišli prezentovat bratři Kadlecovi z Lékařské fakulty. Jako posun nápadu prezentovali dataset získaných 4 000 snímků a možnost odhalení počátku onemocnění, které lidské oko zatím nedokáže odhalit. Antonín Kadrmas z Fakulty informatiky představil posun projektu Buildnet, věnujícímu se modernímu stavebnictví a pomoci firmám digitalizovat nejen docházku pracovníků, ale i jejich činnosti. Projekt je již plně funkční a má platící zákazníky. Aplikace Virtual Safe k zabránění nežádoucího výstřelu zbraně studenta Fakulty sociálních studií Filipa Blažka je aktuálně ve fázi, kdy se řeší ochrana tohoto nápadu s patentovou kanceláří.

Šimon Plhák z Fakulty informatiky s kolegy při prezentaci projektu Leestek

Aplikace Toolia k vytváření individuálních učebních materiálů studentky Pedagogické fakulty Terezy Brzé, se posunula testováním mezi patnácti lektory. Podle jejich hodnocení by si třináct z nich licenci zakoupilo kvůli výrazné úspoře času potřebné k přípravě materiálů do výuky. Student Právnické fakulty Jakub Pitucha svůj projekt Jacobs o´Clock posunul pronájmem nových prostor k výrobě stylových hodinek „na míru“, zaměřil se na reklamu a jeho práce bude ke shlédnutí např. na putovním stánku Micro Praha v prosinci letošního roku. Nápad studentky Přírodovědecké fakulty Elišky Pivrncové LactoPads, řešící problematiku kojení, došel v rámci posunu nápadu k novému doplňujícímu produktu, krému LactoCream. Anton Babich z Ekonomicko-správní fakulty v rámci posunu projektu Chill Space Brno vedl rozhovory s více než 50 potenciálními zákazníky různých věkových skupin, kdy si ověřil poptávku po plánovaných prostorech. Předposledním prezentujícím tohoto dne byl student Přírodovědecké fakulty Matej Zámečník, který si se svým projektem Spicy Cell k výrobě šafránu v bioreaktoru mimo jiné ověřil, že expanze koncového produktu do Indie je správným nasměrováním tohoto nápadu. Tým studenta Fakulty informatiky Šimona Plháka pak dospěl k názoru, že jejich projekt buy.safe není životaschopný, proto přišli rovnou s prezentací nového nápadu Leestek, který má radit, kde, co a jak nejlevněji nakoupit.

„Na letošním ročníku SYB mě velmi pozitivně překvapila vzrůstající úroveň přihlášených projektů. Do soutěže se hlásí postupně víc projektů, které se zaměřují na pokročilé technologie z oblasti Life-Sciences a IT. Toto vnímám jako pozitivní trend, kdy ubývá projektů založených „pouze“ na jednoduchém podnikatelském nápadu“, uvedl Radoslav Trautmann, který do poroty usedl za Centrum pro transfer technologií MU. Investor, partner a podporovatel soutěže Miloš Dendis z Dendis Capital, společně se zástupcem JIC Liborem Hořením na závěr vyzdvihli jak prezentační dovednosti všech studentů, tak zapracování rad z mentorských setkání a obrovský posun všech prezentujících týmů.

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen finálovým projektům proběhne ve středu 15. 5. od 10 hodin v KUMST (Údolní 495/19). 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info