V odborné porotě letošního ročníku jsou jak zástupci Masarykovy univerzity – Alena Šafrová Drášilová z Ekonomicko-správní fakulty a Radoslav Trautmann z Centra pro transfer technologií MU, tak Libor Hoření z Jihomoravského inovačního centra a investoři Miloš Dendis z Dendis Capital s Jakubem Losenickým z V# Venture Studio, kteří jsou zároveň partnery soutěže. Snahou komise bylo v 1. kole nejen posoudit, jaký má nápad business potenciál, ale také studentům poskytnou cennou zpětnou vazbu a nasměrovat je k dalšímu posunu projektů.
Filip Prochác z FI při prezentaci projektu Citymind
V dopolední části prezentací student Právnické fakulty Bernhard Tengler prezentoval nápad, jak identifikovat spolehlivé nájemníky, který představil ve formě webové platformy RentCheck. Zprostředkování dentálních klinických studií v ordinacích stomatologů řeší projekt Dental Clinical Trials studentky Lékařské fakulty Veroniky Vávrové. Zajištění pronájmu bezpečného prostoru pro volné chvíle přátel prezentoval student Ekonomicko-správní fakulty Anton Babich jako projekt Chill Space Brno. Už od dětství se student Právnické fakulty Jakub Pitucha zajímal o hodinky a této vášni propadl na brigádě v hodinářství. I díky tomu vznikl projekt Jacob o´Clock. Antonín Kadrmas z Fakulty informatiky pomáhá stavebním firmám digitalizovat docházku pracovníků a stavební deník za pomoci mobilní apliakce Buildnet: Moderní stavebnictví. S nápadem na batohy z udržitelných materiálů jako je odpad z listů ananasů, přišel Jakub Jamný z Ekonomicko správní fakulty. Filip Prochác z Fakulty informatiky představil projekt Citymind, který má pomáhat městům a veřejným institucím komunikovat s občany a Adam Táborský z Fakulty sociálních studií se snaží umožnit lidem lepší přístup k podpoře duševního zdraví prostřednictvím aplikace Soulroots, která je nasměruje zpátky k přírodě. Posledním prezentovaným nápadem dopoledního bloku byl systém DAISY studenta Lékařské fakulty Martina Kadlece, který na bázi umělé inteligence poskytuje podporu zubním lékařům při diagnostice a plánování léčby pacientů.
Matej Záměčník z PřF při prezentaci projektu Spicy Cells
V odpoledním bloku prezentací byla jako první představena digitální aplikace RISK ON studenta Ekonomicko-správní fakulty Filipa Blahy, která má pomáhat lékařům s nastavením efektivních a včasných intervencí v oblasti onkologie. Tereza Brzá a její platforma Toolia pomáhá s výukou anglického jazyka díky umělé inteligenci a vytváření individuálních učebních materiálů. Aplikace Virtual Safe je aplikací pojistného mechanizmu, jehož účelem je zabránit nežádoucímu výstřelu zbraně a představil ji student Pavel Blažek z Fakulty sociálních studií. Gastronomický zážitek a zdravotní benefity "červeného zlata" pro všechny řeší projekt Spicy Cell studenta Přírodovědecké fakulty Mateje Zámečníka. Vizí projektu buy.safe studenta Fakulty informatiky Šimona Plháka je vytvořit aplikaci pro bezpečný nákup či překupování vstupenek. Dle výzkumů se až 45 % obyvatelstva potýká se spánkovými problémy a projekt Sleepstore Dalibora Hebláka z Ekonomicko-správní fakulty má kvalitu spánku nejen zlepšit, ale i vzdělávat zákazníky v této oblasti. Problémy s kojením řeší projekt LactoPads studentky Přírodovědecké fakulty Elišky Pivrncové a program PoRůst další studentky Přírodovědecké fakulty Petry Kalouskové inovativně zlepšuje firemní kulturu a produktivitu zaměstnanců. Posledním projektem, který se dostal do 1. kola soutěže, je virtuální asistentka Veronica pomáhající např. s klasifikací důležitých informací z hlučných zvukových dat studenta Přírodovědecké fakulty Jean-Paula Breuera.
Po desítkách minut rozhodování se pětičlenná komise rozhodla finančně i mentorsky podpořit a posunout do druhého kola soutěže celkem 10 týmů, které obdrží 10 tis. Kč pro potřeby rozvinutí nápadu. Budou tak nadále pracovat na jeho vylepšení a představí se v rámci druhého prezentačního dne, který proběhne 24. dubna 2024.
Více o soutěži Start Your Business