Vynález z dílny vědců z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí bude reprezentovat Masarykovu univerzitu na konferencích BioSpot v Praze a BioVaria v Mnichově. Technologii separační reverzní osmózy pro detekci estrogenů ve vodách vyvinul dr. Michal Bittner s kolegy a se soukromou firmou.

Technologie umožňuje rychlou detekci zbytkových hormonů ve vodách za použití levného mobilního zařízení. V rámci vývoje bylo ve spolupráci se společností Asio s.r.o. zkonstruováno zařízení pro zkoncentrování vzorků, které je chráněno užitným vzorem. Zařízení už bylo prezentováno na výstavě vynálezů Invent Arena, kde získalo jednu ze zlatých medailí.
BioSpot je v Česku unikátní
V pořadí druhá výroční konference BioSpot se konala 1. března 2017 v Centru současného umění DOX v Praze. Odborný program konference tvořilo osm ústních a devět posterových prezentací vybraných technologií, které měly šanci zaujmout významné domácí i zahraniční investory.
"Až do loňského roku u nás chyběla taková konference, která by propojovala nadějné vědecké aplikace s investičním kapitálem. Naší ambicí je, aby se konference BioSpot stala ústřední akcí tohoto typu pro celý středoevropský region vyhledávanou jak špičkovými vědeckými týmy, tak zkušenými investory, kteří mohou pomoci s realizací jejich výsledků," říká zástupce ředitele pro strategický rozvoj Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Martin Fusek.

