Známku Testováno v Antarktidě získalo oblečení i izolační materiály

Pohorky, čepice, ponožky, ale také nano impregnace a hydroizolační fólie patří mezi výrobky, které nově obstály v drsných podmínkách Antarktidy, a získaly tak ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“, kterou uděluje Masarykova univerzita. K loňským třem produktům, které se mohou chlubit tímto označením, tak letos přibylo dalších šest. 

18. 6. 2019

Bez popisku

Spotřebitelské testy prováděli členové letošních vědeckých expedic na ledový kontinent na celkem třech různých místech Antarktidy. „Testovalo se především na České vědecké stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, ale i na prozatím nepojmenované české stanici na Nelsonově ostrově a rovněž na výpravách chilského a tureckého národního antarktického programu, kterých se také zúčastnili čeští vědci a vědkyně,“ upřesnil vedoucí expedice na Nelsonův ostrov Pavel Kapler.

Výprava na stanici J. G. Mendela vezla na testování celkem deset různých produktů od českých výrobců, ne všechny se ale podařilo dostat až do cíle. „Kvůli zhoršenému počasí na ostrově Jamese Rosse nebylo při příjezdu možné vyložit část nákladu z paluby lodě, mezi jiným vybavením to byly právě některé výrobky k testování. Přesně to je Antarktida. Stát se může kdykoli cokoli a je třeba mít vždycky záložní plán,“ vysvětluje Kapler. Díky tomu, že do Antarktidy jelo více skupin, bylo naštěstí možné výrobky testovat na jiných lokalitách.

„Přestože nejsme na Jižním pólu, zátěž při testování je velmi intenzivní. Například outdoorové vybavení, v němž běžný spotřebitel vyráží na hory jen sezónně nebo o víkendech, prochází v Antarktidě drsným testem. Výrobky používáme denně, některé vědecké skupiny nachodí v terénu během expedice až 700 kilometrů a výstroj rozhodně nešetří. Jejich hlavním cílem není, aby vybavení vydrželo, ale aby se dostali na místo svého zájmu,“ popisuje Kapler.

Možnost vystavit výrobek polárním extrémům přináší firmám zpětnou vazbu, jak se osvědčil v náročných podmínkách, případně jak lze produkty dále vylepšit. Ochranná známka pak slouží především jako marketingový nástroj, který spotřebiteli ukazuje, že má výrobek určité kvality. „Jde o spotřebitelský test, jehož výsledky zveřejňujeme na webových stránkách www.testovanovantarktide.cz. Zájemci tam najdou informace o tom, v čem podle našich hodnotitelů výrobek vynikl, proč si zasloužil ochrannou známku nebo jaké jsou jeho rezervy,“ vysvětluje Jana Daňková, business manažerka Centra pro transfer technologií MU, které má testování a udělování známky spolu s polárníky na starosti.

Z testovaných výrobků nakonec uspělo a získalo ochrannou známku celkem šest produktů, pět z nich bude nosit známku „Testováno v Antarktidě a výrobce hydroizolační fólie pak její evropský ekvivalent „Tested in Antarctica“. První tři ochranné známky byly uděleny loni po pilotním ročníku testování, kdy ji obdržely dva produkty od výrobce termoprádla a obuv do náročných podmínek. Testování výrobků a technologií probíhalo v Antarktidě už dříve, projekt ochranné známky je jednou z cest, jak dál podpořit zájem firem o spolupráci s univerzitou.

Představení výrobků, které letos získaly známku Testováno v Antarktidě

Hydroizolační fólie FATRAFOL 810 (810/V)

Testována byla hydroizolační fólie FATRAFOL 810 na bázi měkčeného PVC, vyztužená polyesterovou mřížkou pro vysokou rozměrovou stabilitu. Je určena především k provádění jednovrstvých povlakových krytin plochých střech, mechanicky kotvených k podkladu. „Když jsme v roce 2014 předávali vědcům z Masarykovy univerzity vzorky středních hydroizolací, byli jsme velmi zvědaví na výsledek. Testy v laboratořích firmy FATRA i laboratořích CEITEC VUT prokázaly, že jak na vzorku z Antarktidy, tak na referenčním vzorku umístěném v Brně nedošlo během prvních tří let celoroční expozice k zásadním fyzikálním změnám. Chemická změna sice byla potvrzena, avšak pouze na povrchu všech exponovaných vzorků – do tloušťky asi 0,1 mm. Protože je celková tloušťka izolačních fólií je kolem 1,5 mm, tato chemická změna nikterak neovlivní celkové aplikační vlastnosti hydroizolace. Dosavadní výsledky dávají velký předpoklad k zachování dlouhodobé funkčnosti i v náročných podmínkách Antarktidy,“ říká k testování Jaromír Novák, vedoucí odboru Výzkumu a vývoje společnosti Fatra, a.s.

Nano impregnace textilu a kůže

Vysoce účinná impregnace textilu a kůže na ochranu před vlhkostí, promočením a zašpiněním. Přípravek funguje na principu mnohem účinnější a šetrnější Nanotechnologie. Oproti tradičním metodám impregnace textilu a kůže, nano impregnace nepracuje na úrovni molekul, ale na atomární úrovni. Kolem vláken ošetřeného materiálu vytvoří neviditelný ochranný film, který je mnohem odolnější než po běžné impregnaci a navíc zůstává prodyšný, takže impregnovaný materiál dýchá a neplesniví. Díky extrémně odpuzujícímu efektu nano impregnace zabraňuje vniknutí vlhkosti i nečistot. Hodnotitelé byli s impregnací velmi spokojeni, dle jejich zkušenosti ošetřené výrobky nepromokly, zároveň si zachovaly svou prodyšnost. Naimpregnované vybavení získalo i lepší odolnost vůči nečistotám.

Pohorka Prabos Vagabund S70658L

Nová obuv řady Vagabund českého výrobce Prabos plus patří mezi tzv. taktickou outdoorovou obuv. Podešev vyniká extrémní přilnavostí a zvyšuje tak odolnost proti uklouznutí, při další chůzi se navíc dokáže sama čistit. Obuv je antistatická, podešívka z materiálu Gore-tex, podrážka Vibram. Mezi další vlastnosti produktu patří odolnost proti palivovým olejům, odolnost proti průniku vody a konstrukce boty umožňuje absorpci energie v oblasti paty. Většina hodnotitelů se shodla na tom, že bota je komfortní a celkový pocit z nošení je velmi dobrý, pochvalu sklidila i vodotěsnost obuvi a její prodyšnost. Boty byly doporučeny do podmínek evropského jara, léta a podzimu, pro mírné až středně těžké terény.

Ponožky VoXX Stabil a ponožky VoXX Vision

Ponožky Stabil a ponožky Vision jsou určené pro horskou turistiku a trekking v náročných podmínkách. Mají polstrované zóny proti otlakům a puchýřům, jemný svěr lemu a vynikají vysokou prodyšností. Speciální polypropylenové vlákno silproX® s ionty stříbra poskytuje antibakteriální ochranu a merino vlna obsažená v přízi CLIMAYARN® zajišťuje maximální tepelný komfort. Ponožky Stabil i ponožky Vision měly v testu vynikající výsledek. Zákazníkům doporučujeme dbát v kombinaci s ponožkami na vhodný výběr obuvi do daného počasí a terénu a případně na výběr druhé ponožky, pokud je uživatel kombinuje. Výrobce doporučuje je kombinovat například s ponožkami Orionis nebo Radius.

Pletená Merino čepice KAMA AW54

KAMA je značka českého výrobce, který se od založení před 30 lety specializuje na výrobu funkčních čepic a svetrů. KAMA plete výhradně ze 100% čistých nebo 50/50 směsových Merino přízí Schoeller. Vlna jako přírodní vlákno v létě chladí a v zimě hřeje i když je vlhká. I při 30% obsahu vlhkosti je na omak suchá. Vlna omezuje pachy, je samočistící a samozhášivá. Výrobce aplikuje inovativní ekologickou úpravu EXP, při níž není užíván chlór a umožňuje praní vlny v pračce. EXP je tak první proces zpracování vlny na světě, který splňuje přísná kritéria certifikací Bluesign / GOTS / OEKO-TEX Standard 100 a EU Ecolable. Další funkční vlastnosti výrobkům KAMA dodávají licenční membrány GORE-TEX a GORE WINDSTOPPER zajišťující nepromokavost a neprofoukavost při maximální prodyšnosti. Testující účastníci expedice velmi dobře hodnotili komfort nošení čepice KAMA, materiál, měkkost i design výrobku, nejvíce však oceňovali odolnost proti větru, která byla hodnocena jako vysoká, včetně rychlé jízdy na člunu na moři a při pulzním větru. Čepici KAMA AW54 doporučují do velmi chladného a větrného počasí, kde vyniknou její dobré termoizolační vlastnosti.

Výsledky testů

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info