Studenti pomohli zoologické zahradě vytvořit aplikaci pro návštěvníky

Rozhovor dvou rosomáků, napínavý příběh nebo vtipná glosa. I tak se dají pojmout informace o zvířatech určené návštěvníkům zoologické zahrady. Podobné texty poslední rok a půl vytvářeli studenti oboru počítačová lingvistika z Filozofické fakulty MU. Spolu s texty díky nim vznikla i aplikace pro chytré telefony a tablety, kterou budou moci využívat návštěvníci brněnské zoo.

„Nápad vznikl spontánně, když u nás byli studenti na exkurzi. Při té příležitosti jsme si povídali o tom, že by se nám hodila aplikace, která by návštěvníkům řekla něco víc o našich zvířatech,“ vzpomíná mluvčí Zoo Brno Monika Brindzáková na jaro 2015, kdy celý projekt začal.

Výzvy se chopili studenti oboru počítačová lingvistika pod vedením dr. Dany Hlaváčkové, kteří si vzali za úkol tvorbu textů o zvířatech. A to hned ve čtyřech variantách: v češtině a angličtině a ve verzi pro děti a pro dospělé. „Snaží se psát texty zajímavým, kreativním způsobem. Musí si zjistit potřebné informace, hodně taky konzultujeme s chovateli a kurátory ze zoo,“ popisuje záměr Hlaváčková.

Aplikace nemá návštěvníkům nabídnout jen suchá fakta, ale naopak velmi specifické informace o obyvateli konkrétní expozice nebo výběhu – třeba jak se jmenuje, co má rád nebo kde se nejčastěji schovává.

Všichni zúčastnění studenti na projektu pracují ve svém volném čase, i proto zabrala tvorba aplikace více než rok. Aplikaci bylo třeba naprogramovat, vytvořit grafické rozhraní a naplnit ji texty. Nutné bylo ošetřit i právní aspekty. „Studenti podepisují licenční ujednání, kterými nám poskytují právo nakládat s jejich texty. S tímto nám hodně pomohlo CTT MU,“ dodává Hlaváčková.

Ani tak by tvorba aplikace nebyla možná bez podpory Masarykovy univerzity, která na ni přispěla prostřednictvím CTT. „Pomohlo nám to dost rozhodujícím způsobem,“ chválí si Hlaváčková.

Aplikace je pro návštěvníky zdarma. Zvíře, které je zajímá, si budou moci najít v seznamu nebo pomocí QR kódu umístěného u výběhu. „V první fázi máme hotová všechna zvířata kolem hlavní návštěvnické trasy, což je zhruba šedesát druhů zvířat. S tímto nabídneme aplikaci návštěvníkům. Postupně chceme doplňovat další druhy a vize je taková, že nakonec bude aplikací pokryta celá zoologická zahrada,“ říká Brindzáková.