Patenty vědců z MU umožňují lékařům včas odhalit zákeřná onemocnění
Plicní onemocnění způsobené houbu z rodu Aspergillus usnadňuje lékařům včas odhalit diagnostická sada, která vznikla na základě patentu týmu vědců z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Onemocnění způsobují spóry plísní, se kterými si zdravý organismus snadno poradí, avšak u pacientů s oslabenou imunitou například po léčbě leukémie mívá velmi vážné následky. Testovací sadu zavedla na trh firma Generi Biotech, která práva k užívání patentu od MU koupila.
Plicní aspergilóza je nemoc, která nemá žádné příznaky a projevuje se jako běžný zápal plic. „Pro její odhalení bylo až dosud nutné provést pacientovi výplach plic fyziologickým roztokem a pak čekat, zda se v tomto vzorku plíseň začne rozvíjet. To však trvalo i několik dnů až týdnů a plíseň mezitím bujela i v plicích pacienta,“ popisuje nevýhody tradiční metody diagnózy Martina Lengerová z Lékařské fakulty MU. Vědci se proto rozhodli navrhnout postup, při kterém by v roztoku získaném výplachem plic nehledali samotnou plíseň, ale pouze její DNA.
„Prokázali jsme, že je mnohem účinnější odhalit přítomnost DNA čtyř nejčastějších původců aspergilózy, než čekat, až se plíseň v misce začne rozvíjet. Navíc mnoha pacientům jsou preventivně podávány léky, které rozvoj plísně zpomalují,“ vysvětluje Lengerová podstatu patentu.
Do praxe zavedla společnost Generi Biotech také testovací sadu na stanovení prognózy chronické lymfatické leukémie za pomoci molekulárně-genetické analýzy specifických genů v biologickém vzorku odebraném z těla pacienta. Díky ní jsou lékaři v konkrétních případech schopni určit závažnost nádorového onemocnění a vybrat správnou léčbu. I tato sada vznikla s využitím objevu, který patentoval stejný vědecký tým odborníků a lékařů z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU.