Online psychologická diagnostika pomocí software Hypothesis

Čeněk Šašinka

Hypothesis je software pro online psychologickou diagnostiku a je výsledkem práce odborníků z Masarykovy univerzity. Pod vedením dr. Čeňka Šašinky, vedoucího Centra experimentální psychologie a kognitivních věd z Filozofické fakulty, se podařilo tento systém dostat do psychologické praxe. Pro diagnostiku adeptů do armády ho nejdříve začala používat Vojenská nemocnice Brno. Software si později licencovala i Ústřední vojenská nemocnice v Praze, která za něj univerzitě zaplatila řádově stovky tisíc korun.

Původně byl software vyvíjen pro výzkumné účely, konkrétně pro obor kartografie, kde sloužil k výzkumu vlivu alternativního zobrazení map na způsob, jakým je uživatelé čtou.

Později vznikla myšlenka, že by software mohl být využit i v psychologické praxi. Na dovyvinutí využili podporu ve formě Proof of Concept projektu. Do projektu se tehdy významně zapojila i Vojenská nemocnice Brno, která již měla předpřipravené psychologické testy. Pro praktické použití v psychodiagnostice však bylo potřeba vytvořit normy pro konkrétní populaci. Vojenské nemocnici byl v rámci výzkumné spolupráce poskytnut tento software a testy s předběžnými normami. Díky jeho využívání a zvyšujícímu se množství získaných dat se zpřesnily samotné diagnostické nástroje.

Dalším uživatelem software Hypostheis se stala Ústřední vojenská nemocnice v Praze, která se na základě tendru rozhodla software licencovat za komerčních podmínek a spolupráce nadále pokračuje i na vědecké úrovni.

Největší výhodou softwaru Hypothesis je velká variabilita funkcí i to, že jde o online nástroj, který kombinuje kvalitu desktopové aplikace s možnostmi online řešení. Oproti jiným online nástrojům má ale vyřešenou časovou preciznost. Pokud se žádají přesná měření, je nutné zajistit u všech testovaných subjektů stejné podmínky. To se týká i načítání obsahu testu, kde může v online prostředí vzniknout prodleva během komunikace mezi klientským rozhraním a serverem. V situaci, kdy je součástí testu třeba sledování pohybu očí (anglicky eye tracking), musí být synchronizace testu s eye tracking systémem někdy přesná na milisekundy.

Mezi další výhody sofwaru Hypothesis je i to, že je do něj možné snadno zabudovat baterie testů, které vznikly pro zcela jiné platformy, ale také možnost využití funkcí multiplayer nebo multitasking v diagnostice.

Z hlediska komercializace vědeckého výstupu z humanitního oboru se v tu dobu jednalo o ojedinělý případ. Humanity mohou praxi hodně nabídnout, obvykle se ale tento přenos technologií, respektive znalostí, odehrává na nekomerční bázi. Právě v tomto je spolupráce s Ústřední vojenskou nemocnicí takto výjimečná.

Dr. Čeněk Šašinka obdržel za software Hypothesis cenu MUNI INNOVATION AWARD 2021.