Software k odhalování struktury biomolekul

Zakladatel společnosti AI|ffinity Thomas Evangelidis

AI|ffinity, dvacátá spin-off společností Masarykovy univerzity, získala licenci na revoluční software využívající umělou inteligenci k odhalování struktury biomolekul až na úroveň atomů.

Tato nová společnost plánuje využít dva klíčové počítačové programy, 4D CHAINS a 4D GRAPHS, vyvinuté na Masarykově univerzitě. Tyto programy představují zásadní krok vpřed v určování a modelování struktur biomolekul, zejména bílkovin, díky svým inovativním metodám měření a pokročilým počítačovým algoritmům. Dokážou odhalit struktury biomolekul až na úroveň atomů, jejich komplexů a také simulovat jejich dynamické chování.

Softwaru 4D-CHAINS vyniká tím, že potřebuje méně experimentů, a tím i drahocenného času na nukleární magnetické rezonanci (NMR), což je velmi nákladný proces. Novější software 4D-GRAPHS je tak výkonný, že zkracuje experimentální čas na polovinu. Stačí mu pouze jeden experiment k vyřešení celé struktury biomolekul. Jeho klíčovou funkcí je přiřazení chemických posunů NMR spektra k atomovým typům proteinů, což následně umožňuje výpočet trojrozměrné struktury. Tato inovace představuje úsporu potřebného NMR času na polovinu a může změnit způsob, jakým se věda dívá na NMR v oblasti strukturní biologie.

Tato inovativní počítačová řešení vznikla díky podpoře Grantové agentury Masarykovy univerzity a do vývoje softwaru 4D-GRAPHS byla zapojena ve společném mezioborovém výzkumném projektu hned tři pracoviště Masarykovy univerzity – Středoevropský technologický institut (CEITEC MU), Ústav výpočetní techniky a Fakulta informatiky. Klíčovou roli při vyjednávání podmínek a poskytnutí licence sehrálo Centrum pro transfer technologií, které všechna tři pracoviště univerzity zastupovalo.

Zakladatelem společnosti AI|ffinity je Thomas Evangelidis, který se rozhodl spojit svoji vědeckou dráhu s podnikáním a uplatnit tak výsledky výzkumu v praxi s cílem zrychlit a zlevnit vývoj nových léčiv.

Tento ambiciózní projekt s komerčním potenciálem zaměřený na oblast farmacie a biotechnologie vznikl díky spolupráci Masarykovy univerzity, zakladatelů společnosti a inovační agentury JIC. Právě od inovační agentury JIC spin-off společnost získala v roce 2021 grant z programu Prototypuj a ověřuj.