Zvýšení úspěšnosti umělého oplodnění

Práce v laboratoři na nové technologii

Mezinárodní spolupráce tří univerzit a jednoho start-upu přinesla v závěru roku 2022 Masarykově univerzitě výrazný úspěch v oblasti transferu technologií. Byla uzavřena smlouva v hodnotě bezmála půl milionu eur, která umožňuje praktickou implementaci inovativní technologie, jež podstatně zvyšuje úspěšnost umělého oplodnění.

Část experimentálního výzkumu se odehrála v laboratořích Masarykovy univerzity Biologického ústavu LF za úzké spolupráce výzkumníka Ondřeje Slabého, působícího zároveň na Středoevropském výzkumném institutu CEITEC.

Problém neplodnosti ročně postihuje přes 48 milionů párů po celém světě. Týká se hlavně žen nad 40 let, u nichž se s věkem snižují šance na otěhotnění, i přes využití umělého oplodnění. Celkový proces léčby neplodnosti je velmi náročný nejen fyzicky, ale také psychicky, a neúspěšný první pokus může mít značně nepříznivé důsledky na další snahy.

Tato technologie, chráněná mezinárodní patentovou přihláškou, identifikuje nové miRNA molekuly, které lze využít k predikci připravenosti žen na proceduru umělého oplodnění. Spolu s unikátním způsobem výběru vhodného embrya neinvazivní metodou výrazně zvyšuje úspěšnost celého procesu IVF.

Díky společnému vědeckému výzkumu na Masarykově univerzitě, Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích a Univerzitě Komenského v Bratislavě a následnému finančnímu vstupu české holdingové skupiny FABA Capital došlo k zásadnímu pokroku ve vývoji metody, které povede k zvýšení úspěšnosti asistované reprodukce metodou IVF (in vitro fertilizace) a její následné praktické aplikaci.

K podpisu smlouvy o převodu duševního vlastnictví do start-upu FETUS, IVF a.s. došlo koncem roku 2022 mezi těmito čtyřmi smluvními stranami. Cílem start-upu, který je součástí skupiny FABA Capital, je uvedení této metody do praxe.

Tato inovativní technologie IVF poprvé upoutala pozornost veřejnosti na Transfera Technology Day 2020, soutěži pořádané národní platformou Transfera.cz. Tato soutěž má za cíl podpořit vědecké projekty s komerčním potenciálem a propojit je s byznysovou komunitou. Následně tato technologie bodovala také na Slovensku. V roce 2021 zde její původci obdrželi Cenu za transfer technologií v kategorii Inovace a v roce 2023 CTT Masarykovy univerzity obdrželo Cenu za transfer technologií v kategorii Počin v oblasti transferu technologií.