Systém pro měření napnutí lana a rezonanční frekvence žerďového nářadí

Oblast: Sport

Motivace/současný stav:

Při cvičení na hrazdě a na bradlech využívají sportovci materiálových vlastností konstrukce, zejména co se týče pružnosti. Vzhledem k různým hmotnostem cvičenců i jejich rozdílné schopnosti aktivně pracovat s pružností žerdě upřednostňuje každý individuální nastavení, které mu umožní optimálně provést velmi složité časoprostorové pohybové dovednosti.

V současné době sportovní gymnasté při cvičení na hrazdě, jakož i gymnastky při cvičení na bradlech, nastavují tuhost žerdě různými způsoby spíše intuitivně. Kromě nastavení na základě pocitu cvičence se rozšířilo měření napětí lanek, kterými se konstrukce dotahuje, a to pomocí tenzometru. Ten je ale primárně určen pro jachting, a proto nedokáže potřeby gymnastů spolehlivě vyřešit. Navíc ani při stejné konstrukci nářadí od téhož výrobce nemá vždy stejné nastavení napětí lanek totožný účinek na tuhost hrazdové žerdě. Proto je téměř nemožné nastavit parametry nářadí v různých tělocvičnách a na závodech stejně, tedy tak, jak je cvičící zvyklý, nebo jak potřebuje.

Popis technologie:

Vynálezem je zařízení, které je schopno určit v krátkém časovém úseku mechanické charakteristiky hrazdové žerdě ve spojitosti s tenzí lanek, což umožní přesné a reprodukovatelné nastavení jakékoliv hrazdové konstrukce, včetně žerďového nářadí různých výrobců, která se na závodech používají.

Systém umožňuje digitálně zobrazovat aktuální hodnotu napnutí kotvících lanek hrazdové/bradlové konstrukce (pomocí tenzometru), a zároveň umožňuje digitální zobrazení aktuální hodnoty rezonanční frekvence hrazdové žerdě (pomocí akcelerometru).

Kombinací těchto měření lze docílit stabilního nastavení tuhosti dané konstrukce sportovního nářadí nezávisle na daném sportovišti. Právě tyto dvě veličiny zásadním způsobem ovlivňují chování hrazdy a tím i výkony sportovců.

Výsledky obou měření, tenzometrického i frekvenčního, jsou vyhodnoceny a digitálně zobrazeny velmi rychle (do 10 s od rozkmitání žerdi). Systém tak umožňuje rychlé vyhodnocení nastavení nářadí a případně jeho rychlou úpravu dle potřeby.

Výhody technologie:

Konstrukční princip modulu pro měření napětí lana umožňuje provádět snadné nasazení a demontáž modulu z lana a provádět neinvazivní měření, které samo o sobě nemění nastavení a napětí lana. Tento modul váží nejvýše 50 gramů, čímž je zaručeno, že přidaná hmota modulu neovlivní frekvenci žerdě.

Systém je uživatelsky přívětivý a práce s ním je pro uživatele snadná a rychlá.

Aplikační oblast:

  • sportovci, sportovní gymnasté, sportovní kluby

Komerční příležitost:

  • Hledáme partnera pro licencování technologie a její uplatnění v praxi.

Ochrana duševního vlastnictví:

Český patent

Máte o tuto technologii zájem? Kontaktujte nás!

Načítám...

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info