CTT a FaF pořádaly na CEITEC MU odpoledne věnované transferu technologií

Centrum pro transfer technologií ve spolupráci s Farmaceutickou fakultou uspořádalo v úterý 28. 5. odpoledne věnované transferu technologií, patentování a roli podnikavosti v systému vzdělávání "From Patenting to Applied Science". V prostorech CEITEC MU se sešly dvě desítky zájemců, kteří se mohli nechat inspirovat přednáškami držitele prestižního Fulbrightova stipendia Dr. Yashwanta Pathaka z americké University of South Florida a manažerky duševního vlastnictví na MU Dr. Markéty Vlasákové z CTT.

30. 5. 2024

Dr. Yashwant Pathak a Dr. Markéta Vlasáková při společném shrnutí akce

V rámci první přednášky nastínila dr. Markéta Vlasáková z CTT specifika a podmínky patentování i publikování. Zdůraznila nutnost zvážení strategie při patentování samotném a pozvala všechny zájemce z řad vědců či Ph.D. studentů ke konzultování případné komercializace jejich nápadů a výzkumů na Centrum pro transfer technologií.

V další části akce následovala prezentace dr. Yashwanta Pathaka z University of South Florida, kterého v rámci Fulbrightova stipendia hostí Farmaceutická fakulta. Dr. Pathak na své domovské univerzitě zastává pozici proděkana a zaměřuje se zejména na vzdělávání ve zdravotnictví, nanotechnologiích a systému podávání léků a nutraceutik. Jeho pohled na vzdělávání má však širší perspektivu. Ve svém příspěvku se věnoval nutnosti adaptace univerzit na změny ve společnosti a s tím spojené požadavky na měnící se kompetence studentů. Nestačí už jen studenty vzdělávat, ale je nutné operativně reagovat na změny na trhu práce a přizpůsobovat náplň studia. Po zamyšlení se nad rolí podnikavosti a patřičných kompetencí představil problematiku startupů a konkrétních inkubátorů v USA.

V termínu od 3. do 6. června bude CTT hostit zahraniční kolegy z transferovaných center a projektových kanceláří v rámci Masaryk University Staff Training Week. Dr. Pathak se s účastníky akce setká v rámci programu na téma „setkání s vědcem“ a podělí se znovu o své zkušenosti jak z působení na Masarykově univerzitě, tak z vlastního dlouholetého výzkumu.