Jaké bylo Business Research Forum 2023?

27. 4. 2023

Ve středu 26. dubna jsme organizovali již páté Business Research Forum Masarykovy univerzity. Univerzita se zde mohla prezentovat jako moderní instituce připravená rozvíjet partnerskou spolupráci i mimo akademický svět.

Součástí akce bylo také předávání certifikátů spin-off společnostem MU, představení úspěšných projektů ze soutěže Start Your Business a oceňování inovativních nápadů prostřednictvím ceny MUNI Innovation Award.

Business Research Forum se pořádá jednou za dva roky, tradičním organizátorem je naše Centrum pro transfer technologií MU. „Znalosti umíme a chceme transferovat,“ prohlásil při zahájení rektor MU Martin Bareš. Podle něj má univerzita komerčnímu sektoru co nabídnout také díky rozmanitosti v zaměření fakult a univerzitních pracovišť, které pokrývají přírodovědné a lékařské obory i různá společenskovědní odvětví. „Covidová doba ukázala mnoho důležitých rolí univerzit pro společnost, mimo jiné tu, že musí být součástí strategické infrastruktury každého vyspělého státu,“ zmínil dále rektor. Dodal, že MU je „univerzitou se srdcem a mozkem a nemá hranice na této zemi ani mimo ni“, čímž připomněl i kosmický výzkum, na který jako příklad spolupráce akademické a komerční sféry poukázala také ředitelka CTT Eva Janouškovcová.

V praxi toto spojení vyjadřují tzv. spin-off společnosti, které rozvíjejí univerzitní duševní vlastnictví do formy produktů či služeb uplatnitelných na trhu. Dosud jich vzniklo 22 a v současnosti je 13 z nich aktivních. Zabývají se například výrobou různých měřicích přístrojů, softwaru, vývojem léčiv nebo aplikací pro výuku jazyků. „Jsme univerzitou otevřenou a pro spolupráci velmi dobře připravenou,“ uvedl k tomu prorektor MU pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání Martin Kvizda.

Možnosti spolupráce s firmami nabízely po celý den jednotlivé fakulty a pracoviště MU. Podle Pavla Minaříka, viceprezidenta technologické společnosti Progress, v univerzitní i komerční oblasti stále roste porozumění pro užitečnost vzájemné spolupráce, která firmám umožňuje inovovat a badatelům uplatnit výzkumné výsledky v praxi. Je ale třeba správně nastavit očekávání. „Firmy obratem nedostanou hotový produkt, výzkumníci zase nedostanou peníze bez reálných výsledků,“ poznamenal. Obrátil se i na studenty: „Máte možnost se rozhodnout, zda začnete pracovat někde v korporátu, nebo zkusíte rozjet něco vlastního,“ řekl jako jeden z podporovatelů nynějšího třetího ročníku soutěže Start Your Business, která poskytuje finanční podporu a mentoring podnikavým studentům, aby své nápady dotáhli k fungujícímu byznysu.

Podruhé univerzita ocenila své studenty a zaměstnance, jejichž výstupy se podařilo úspěšně zavést do praxe, kde napomohly ze zdokonalení výrobků či služeb nebo přispěly ke zvýšení společenské relevance výzkumu MU. Z 31 nominací vybrala odborná komise 11 držitelů cen MUNI Innovation Award.

Celou reportáž si můžete přečíst na stránkách online Magazínu M.