Masarykova univerzita má novou spin-off společnost AI|ffinity

Masarykova univerzita má již svou dvacátou spin-off společnost, která využívá duševní vlastnictví univerzity na základě licence. Díky tomu nezůstane výsledek výzkumu pouze na univerzitní půdě, ale najde své uplatnění v praxi. Spin-off společnost AI|ffinity získala licenci na software, který pomocí umělé inteligence dokáže určovat strukturu biomolekul až na úroveň atomů. Zakladatel společnosti Thomas Evangelidis bude s podporou svého společníka ve vývoji softwaru pokračovat. Uplatnění najde zejména v oblasti farmacie.

31. 3. 2022

Bez popisku

Spin-off společnost AI|ffinity bude využívat dva softwary Masarykovy univerzity, a to 4D CHAINS a 4D GRAPHS. Oba slouží k určování a modelování struktur biomolekul, jako jsou bílkoviny, využívají nový přístup k měření a počítačový algoritmus. Tato metoda je schopná určovat struktury biomolekul až na úroveň atomů, jejich komplexů a také jejich dynamické chování.

Software 4D GRAPH je jedním z kroků přispívajících k rychlejšímu objevu nových léčiv. Unikátní je v tom, že umožňuje levnější a rychlejší experimenty dosahující vytyčených cílů,“ vyzdvihuje zakladatel a spoluautor počítačového algoritmu Thomas Evangelidis.

Počítačové programy vznikly za podpory Grantové agentury Masarykovy univerzity, a do vývoje softwaru 4D GRAPHS byla zapojena ve společném mezioborovém výzkumném projektu hned tři pracoviště Masarykovy univerzity – Středoevropský technologický institut (CEITEC MU), Ústav výpočetní techniky a Fakulta informatiky. Klíčovou roli při vyjednávání podmínek a poskytnutí licence sehrálo Centrum pro transfer technologií.

„Tento nadějný podnikatelský záměr vznikl díky spolupráci univerzity, nově vznikající společnosti a inovační agentury JIC. V České republice stále není transfer výsledků výzkumu do praxe samozřejmostí. Pro úspěšný projekt je klíčové mít inovativní technologii a současně nadšeného vědce odhodlaného podnikat. Proto je vznik každé spin-off společnosti tak výjimečný,“ vysvětluje Jana Daňková, Business Development Manager Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity.

Spin-off společnost získala loni grant od inovační agentury JIC z programu Prototypuj a ověřuj. I nyní probíhá další výzva tohoto programu. „Příběh AI|ffinity skvěle ilustruje, proč patří jižní Morava ke středoevropské špičce v podpoře inovací. Na jedné straně vysoce inovativní projekt s komerčním potenciálem a kvalitním týmem, na straně druhé program JICu a města Brna, který poskytuje granty i špičkové experty. Pokud se vše potká a projekt uspěje, může z něj vyrůst globální úspěšná firma,“ tvrdí Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC.

Společníkem AI|ffinity je společnost UNICO, která stála u zrodu více než 100 technologických inovací s využitím špičkové vědy a výzkumu. „U projektů, ve kterých působíme, jsou pro nás klíčové kvalitní vědecké výsledky s globálním tržním potenciálem. Navíc má AI|ffinity od začátku představu, že chce mít nejlepší produkt na světě. Takových akademických spin-offů v Česku mnoho nevzniká,“ vyzdvihuje Vojtěch Kadlec, CBO & Co-founder UNICO. Dále dodává, že AI|ffinity je společnost, která se pohybuje na dynamicky rostoucím trhu umělé inteligence ve farmacii.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info