Soutěž Start Your Business ocenila nejlepší nápady studentů

Finále pilotního ročníku soutěže studentských inovativních nápadů Masarykovy univerzity se uskutečnilo 7. 12. 2021 online. Oceněno bylo pět soutěžících z řad studentů MUNI, mezi které porota ve finálovém kole rozdělila 125 tisíc korun. Po dobu soutěže bylo na podporu zúčastněných inovativních nápadů rozděleno téměř 200 tisíc korun. Soutěžící však kromě finančního ocenění získali možnost mentoringu od odborníků z JIC a jeden tým vyjel na zahraniční výměnný pobyt do Francie.

9. 12. 2021

Porota ve finálovém kole posuzovala soutěžící online.

Odborná porota vybrala tři týmy, které předložily inovativní nápady se značným podnikatelským potenciálem a po dobu trvání soutěže u nich byl patrný výrazný posun a rozvoj. „Všechny tři projekty přesvědčily porotu o své mimořádnosti a kvalitním zpracování. Proto se porota rozhodla dále neurčovat pořadí a tyto nápady ocenit stejně vysokou finanční částkou,“ vysvětluje koordinátorka soutěže Jana Joklová Kaňová. Mezi takto oceněné patří tým Daniela Kvaka s projektem Carebot, Lucie Novotná s projektem Papačky od Lůcy a tým Anety Luňákové s projektem Tvořstor. Tým Adama Kláska s projektem Flock Lock byl oceněn částkou 20 tisíc a Kateřina Gálová s jejím Galia Designem částkou 15 tisíc korun.

Ačkoliv se první kolo této soutěže uskutečnilo v září fyzicky a studenti tak mohli osobně prezentovat své nápady, finálové kolo se s ohledem na platná epidemiologická opatření konalo online. V něm porota hodnotila, jak účastníci naložili s 10 tisíci, které již dříve na rozvoj nápadu získali, zapracovali dřívější připomínky i jak prezentovali a reagovali v diskuzi. Jedním z významných kritérií byla např. i proveditelnost nápadu v praxi a jeho tržní potenciál.

Záměrem organizátorů bylo především motivovat studenty k rozvoji jejich nápadů, dát jim k tomu příležitost a poskytnout zpětnou vazbu. Jsme rádi, že se i Masarykova univerzita vydala cestou podpory studentských nápadů, stanovila si rozvoj souvisejících kompetenčních dovedností jako jednu z priorit v rámci strategického záměru na roky 2021 - 2028 a pod obecným názvem Start Your Business tuto agendu začala také postupně naplňovat“ rekapituluje Martin Kvizda, prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání MU, který tuto oblast zastřešuje.

Pilotní ročník je tak zdárně ukončen. „Všem oceněným gratulujeme a držíme palce při případném rozjezdu nebo již rozvoji jejich podnikání,“ dodává Joklová Kaňová.

Přihlášky na další ročník budou spuštěny v lednu 2022 na webových stránkách Start Your Business. Soutěž pořádá Centrum pro transfer technologií Masarykovy univerzity ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem.