Spin-off Entrant zahájil měření stresu na Antarktidě

Stres je komplexní problém a každý jednotlivec jemu podléhá v jiné míře. Stresory mohou být dlouhodobé odloučení od rodiny i žití v extrémních podmínkách – právě těmito situacemi si budou procházet vědci, kteří odcestovali na polární stanici. Spin-off společnost Masarykovy univerzity Entrant profesorky Dobrovolné u nich bude pomocí inovativní metody monitorovat intenzitu a dynamiku stresu.

14. 1. 2022

Přístroj Entrant. Foto: David Konečný

„Účastníky budeme monitorovat jak na Antarktidě, tak i v běžném životě v České republice a budeme sledovat, jak se mění stresová reakce. Očekáváme, že získáme specifický testovací dataset a výsledky budeme dále srovnávat s hodnotami stejných účastníků z běžného života,“ vysvětluje Dobrovolná.

Měření stresu daleko od civilizace je záměrné. Izolační experiment nenarušuje přítomnost faktorů, se kterými se běžně v životě setkáváme a které by mohly experiment výrazně ovlivnit. Je možné, že někteří účastníci i přes extrémní podmínky na Antarktidě nebudou pociťovat takový stres jako při návratu do civilizace. Na výsledky si však budeme muset počkat.

Ačkoliv je absence internetu v rámci experimentu na jednu stranu výhodou, na druhé straně zabraňuje komunikaci s ostatními členy týmu v České republice. Důležitá proto byla příprava. Účastníci expedice budou v pravidelných intervalech vyplňovat dotazníky, nechávat si měřit srdeční tep. Čekají je také testy pozornosti a rozhodování během kterých budou měřeni inovativní metodou termodynamického modelování stresu od spin-off Entrant.

„Očekáváme odhalení souvislostí, které nemusejí být lidskému oku zřejmé, a to díky implementace algoritmů strojového učení,“ uzavírá Dobrovolná.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info