Spin-off společnost Flowmon ohlásila exit. Pomůže jí k expanzi do zahraničí

Společnost Flowmon Networks, která vznikla jako univerzitní spin-off a Masarykova univerzita v ní držela podíl, provedla úspěšný exit. Výhodný obchod pomůže firmě v expanzi do USA, akcionářům zajistí zhodnocení vkladu.

29. 1. 2021 Ondřej Franek

Bez popisku

Úspěšná IT společnost Flowmon Networks a.s. vyvíjela technologie pro správu a zabezpečení počítačových sítí. Ještě pod názvem Invea-Tech a.s. vznikla v roce 2007 jako univerzitní spin-off na základě transferu technologií ze sdružení CESNET, jehož členem je i Masarykova univerzita. Za dobu své existence si na poli informačních technologií firma vydobyla díky svým kvalitním produktům silnou pozici, stala se atraktivní pro investory a začala podnikat kroky k celosvětové expanzi. Aby mohla lépe proniknout do zámoří, muselo podle dlouhodobého záměru firmy dojít k vystoupení všech jejích akcionářů. Prodej společnosti se pak ukázal jako jedna z možných, a nakonec strategicky nejvýhodnějších cest. Firmu odkoupila americká společnost Kemp Technologies, která bude nadále rozvíjet inovativní produkty Flowmon Networks například v USA a nadále spolupracovat s akademickou sférou.

„Společnost Flowmon Networks po třinácti letech od svého založení dospěla do fáze exitu, při kterém akcionáři, mezi které patří i Masarykova univerzita s menšinovým podílem akcií, podpořili prodejem svých akcií další růst společnosti. Pro univerzitu je to vůbec poprvé, kdy získává finanční prostředky prodejem své spin-off společnosti a může tak současně své působení ve firmě úspěšné zúročit,“ vysvětlila souvislosti s prodejem akcií Eva Janouškovcová, ředitelka Centra pro transfer technologií MU, které sleduje počínání firmy od samotného počátku.

„Jsme svědky jedinečné příležitosti ukázat, že dobré nakládání s duševním vlastnictvím, řádná péče o aplikované výstupy a dlouholetá spolupráce univerzity s firmou mají v univerzitním prostředí své místo. Tento případ může být unikátním příkladem toho, že transfer technologií a znalostí má smysl a přináší univerzitě užitek,“ řekl prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie MU Radim Polčák.

Partnery pro vědeckovýzkumné a další spolupráce jsou pro firmu Flowmon na Masarykově univerzitě Fakulta informatiky a Ústav výpočetní techniky MU, jehož duševní vlastnictví bylo předmětem transferu a vzniku tohoto spin-offu. „Prodej držených akcií je přirozeným krokem dalšího vývoje vzájemného vztahu mezi univerzitou a spin-off společností. Předpokládáme, že i nadále budeme s firmou úzce spolupracovat a pokračovat v jejím úspěšném rozvoji,“ okomentoval budoucí spolupráci ředitel Ústavu výpočetní techniky MU Luděk Matyska. Firma Flowmon Networks je jednou ze společností, na jejichž založení se podílela Masarykova univerzita. Účelem univerzitních spin-off firem je zhodnotit a využít duševní vlastnictví univerzity. Z univerzitou založených spin-off firem profitují ve výsledku všechny strany. Univerzita pomocí nich lépe zhodnotí své duševní vlastnictví, spin-off firma na trhu získá konkurenční výhodu a v neposlední řadě se výsledný produkt dostane ke spotřebiteli rychleji.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info