Uchazeče o službu v armádě testuje Hypothesis z MU

Hypothesis – tak se jmenuje software pro online psychologickou diagnostiku, na kterém pracovali odborníci z Masarykovy univerzity. Pod vedením dr. Čeňka Šašinky z Filozofické fakulty se nyní podařilo systém dotáhnout do psychologické praxe. Pro diagnostiku adeptů do armády už ho používá Vojenská nemocnice Brno. Letos si software licencovala i Ústřední vojenská nemocnice v Praze, která za něj univerzitě zaplatí několik set tisíc korun.

4. 5. 2018 Iveta Zieglová

Bez popisku

„Původně jsme software vyvíjeli pro výzkumné účely. Konkrétně pro obor kartografie, kde nás zajímalo, jak alternativní formy zobrazení ovlivňují způsob, jakým uživatel čte mapu. Pro tento výzkum jsme museli vyvinout software, který by měl velmi široké možnosti zobrazení takzvaného podnětového materiálu a zároveň snímal reakce testovaných lidí a zaznamenával jejich odpovědi,“ vzpomíná dr. Čeněk Šašinka, vedoucí Centra experimentální psychologie a kognitivních věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Na původním softwaru pracoval s kolegou z Přírodovědecké fakulty a Ing. Kamilem Morongem z firmy Tilioteo Ltd, který Hypothesis programoval a také pojmenoval.

Později vědce napadlo, že by software mohl být po úpravě využitelný i v psychologické praxi. Na dovyvinutí si proto požádali o podporu Proof of Concept. Do projektu se tehdy zapojila i Vojenská nemocnice Brno. „Měli jsme pro systém Hypothesis předpřipravené psychologické testy, ale pro praktické použití v psychodiagnostice je potřeba vytvořit normy pro konkrétní populaci. Vojenské nemocnici jsme proto zdarma poskytli náš software a testy s předběžnými normami. Díky tomu, že je test využíván a zvyšuje se množství dat, zpřesňují se nám samotné nástroje,“ popsal spolupráci Šašinka.

S brněnskou vojenskou nemocnicí jde díky předchozímu projektu o výzkumnou spolupráci na nekomerční bázi. Ústřední vojenská nemocnice v Praze se na základě tendru rozhodla software Hypothesis licencovat za komerčních podmínek, spolupráce bude nadále pokračovat i na vědecké úrovni. Zavedení a využívání softwaru a trojice testů kognitivních funkcí přijde nemocnici na několik set tisíc korun.

„Z hlediska komercializace vědeckého výstupu z humanitního oboru jde o ojedinělý případ. Humanity mohou praxi hodně nabídnout, obvykle se ale tento přenos technologií respektive znalostí odehrává na nekomerční bázi. Právě v tom je spolupráce s Ústřední vojenskou nemocnicí výjimečná,“ hodnotí business manažerka CTT Mgr. Jana Daňková, která komercializaci pomáhala dojednat.

Přesnost na milisekundy

Podle Šašinky je největší výhodou softwaru Hypothesis velká variabilita funkcí i to, že jde o online nástroj. „Kombinujeme kvalitu desktopové aplikace s možnostmi online řešení. Oproti jiným online nástrojům máme ale vyřešenou časovou preciznost. Pokud totiž chcete dělat přesná měření, musíte zajistit u všech testovaných subjektů stejné podmínky. To se týká i načítání obsahu testu, kde může v online prostředí vzniknout prodleva během komunikace mezi klientským rozhraním a serverem,“ vysvětluje Šašinka. V situaci, kdy je součástí testu třeba sledování pohybu očí (anglicky eye tracking), musí být synchronizace testu s eye tracking systémem někdy přesná na milisekundy.

Výhodou Hypothesis je i to, že je do něj možné snadno zabudovat baterie testů, které vznikly pro zcela jiné platformy. „Aktuálně například evidujeme zájem jedné zahraniční firmy, která má vlastní testy pro diagnostiku poruch čtení za použití eye trackingu. Hledají platformu, která by jim umožnila jejich test snadněji administrovat, proto se obrátili na nás,“ dodává Šašinka.

Další možnosti využití ve výzkumu a diagnostice jsou podle něj nasnadě: funkce multiplayer, která umožňuje zapojení více osob do řešení jednoho problému, by se dala využít například v behaviorální ekonomii. Naopak multitasking, který zadává uživateli více úkolů či podnětů na několika monitorech najednou, by mohl pomoci vyhodnocovat efektivitu práce například letových dispečerů.

Test pro všechny nemocnice?

Čeněk Šašinka nyní pracuje na zavádění softwaru v Ústřední vojenské nemocnici. Systém je potřeba adaptovat na konkrétní prostředí a uzpůsobit ho potřebám uživatele: požadavky jsou například na procesy, kterými se v nemocnici testy zadávají, nebo na podobu výstupních dat.

Šašinka vidí ve spolupráci s vojenskými nemocnicemi velký potenciál. „V republice jsou tři vojenské nemocnice a každá dělá diagnostiku na vlastních systémech. Nyní mají vizi tuto diagnostiku sjednotit a náš Hypothesis je podle mého jediný systém, který jim to může nabídnout,“ říká Šašinka, který nezavrhuje ani možnost, že by se komerčnímu využití Hypothesis v budoucnu věnovala místo vědců soukromá firma, která by software nabízela a zajišťovala i služby pro zákazníky. „Jsem primárně vědec a akademický pracovník. Plánů je tak zatím víc, než časových kapacit,“ uzavírá Šašinka.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info