Co všechno se nám podařilo v roce 2022

5. 1. 2023

Rok 2022 přinesl spoustu výzev. Po covidovém útlumu předešlých dvou let se uskutečnilo mnoho pravidelných i mimořádných akcí, vznikaly nové materiály, podepisovaly se smlouvy a organizovaly konference.
Na co můžeme být za rok 2022 pyšní?

Na jaře 2022 jsme přivítali mezi spin-off Masarykovy univerzity 20. spin-off společnosti AI|ffinity. Ta následně získala od Centra pro transfer technologií MU licenci na software, který pomocí umělé inteligence dokáže určovat strukturu biomolekul až na úroveň atomů. Díky tomu výsledek výzkumu najde významné uplatnění v praxi a může přispět k rychlejšímu vývoji léčiv.

Zkraje roku byly uděleny dvě licence a patent k technologii CaviPlasma, která představuje novou technologii pro dočišťování vody. Na projektu spolupracuje tým brněnských vědců z Masarykovy univerzity, VUT v Brně a Botanického ústavu AV ČR. K patentové přihlášce byly podepsány 2 licence, nyní probíhá testování zařízení, aby bylo možné jej uvést na trh. V řízení je rovněž mezinárodní patent.

Na jaře jsme v jednom dni uspořádali dvě jedinečné akce: Proof of Concept konferenciSpin-off TALK. Hlavním tématem bylo sdílení best practices devíti vědců Masarykovy univerzity, ale také informace, jak vybudovat úspěšnou spin-off společnost. Konference Proof of Concept určená vědcům byla zaplněna do posledního místa, s pozitivními ohlasy se setkala také následná akce Spin-off TALK, kde o podmínkách a zkušenostech z praxe diskutovali Vojtěch Helikar ze společnosti CasInvent Pharma, Roman Badík z Enantis, Thomas Evangelidis z AIffinity a podnikatel Ladislav Chodák.

Velký úspěch zaznamenal 2. ročník soutěže Start Your Business. Přihlásilo se hned 32 týmů, mezi nimi i týmy meziuniverzitní či mezinárodní. Odborná porota následně poslala do finále deseti projektů, z nich bylo nakonec finančně oceněno šest nápadů, které si mezi sebou rozdělilo 260 tisíc korun. Největší ohlas zaznamenal projekt s pomůckami proti roztroušené skleróze a aplikace na mapování Lednicko-valtického areálu.

Univerzitní spin-off společnost CasInvent Pharma získala mimořádnou investici pro rozvoj svého výzkumu a možnost preklinického testování sloučeniny na léčbu leukémie. Fondy zahraničních společností KHAN Technology Transfer Fund I a i&i Biotech Fund investovaly do spin-off společnosti v září 2022 prostředky ve výši 1,3 milionu eur.

 

V říjnu jsme spustili webové stránky podnikavost.muni.cz, které představují rozcestník pro studenty Masarykovy univerzity v tématech podnikavosti a rozvíjení kompetencí. Na portále jsou k dispozici tipy na kurzy a workshopy, výpis předmětů k podnikavosti a také informace ke všem ročníkům soutěže Star Your Business, včetně příběhů úspěšných studentů.

Ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno zorganizovalo CTT MU v coworkingovém centru Clubco Vlněna jedinečné Setkání business platforem MU a RHK Brno. Ústředním tématem bylo představení zástupcům komerčního sektoru projekt MUNI BioPharma Hub a příležitostí, které se v souvislosti s tím nabízejí. Svůj prostor dostaly také spin-off společnosti Masarykovy univerzity, které měly příležitost se prezentovat v rámci nové Spin-off platformy Masarykovy univerzity. Videosestřih ze setkání si můžete pustit zde.

Vydali jsme dvě nové brožury, které shrnují nabídku služeb CTT. První je určena pro soukromý a veřejný sektor, druhá pro vědce a výzkumníky na univerzitě. Brožury představují ucelený materiál, který provází nabídkou našeho pracoviště. Pomáháme přenosu akademických technologií a znalostí do aplikační sféry, nastavujeme podmínky z hlediska právních náležitostí, vedeme workshopy, konzultujeme... V nových dokumentech zjistíte více o možnostech spolupráce.

Koordinovali jsme jednání MU o spolupráci se Škoda Auto a.s. Do Mladé Boleslavi odjelo v říjnu 12 zástupců z 9 pracovišť Masarykovy univerzity na setkání se zástupci společnosti Škoda Auto a.s. a Škoda Auto vysoká škola. Workshop se uskutečnil v návaznosti na memorandum o spolupráci, které uzavřela MU se společností Škoda Auto koncem roku 2021.

Předali jsme certifikát dalšímu výrobku testovanému v Antarktidě. Desátým certifikovaným výrobkem se staly nanomembránové bundy značky Expedition od společnosti Faramugo. Členové vědecké expedice Masarykovy univerzity testovali bundy během polární expedice od prosince 2021 do března 2022. Šlo o speciální na míru připravenou edici bund, které vědcům sloužily jako svrchní vrstva oblečení při pobytu v terénu. Bundy v testování obstály, certifikát opravňující užívat ochrannou známku byl výrobci předán v pátek 14. října 2022.

Organizačně jsme se podíleli na uspořádání 9. národní konference transferu technologií a znalostí, která se pod záštitou ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové konala v Lichtenštejnském paláci v Praze. Před konferencí se uskutečnil ještě Transfera Technology Day, který ocenil technologie z českých vysokých škol a výzkumných ústavů. Do finále se probojovaly dvě technologie z Masarykovy univerzity, úspěchu dosáhla především biotechnologie na výrobu mléka bez chovu hospodářských zvířat (MUNIMILK), která se nakonec umístila na 2. místě.

Během roku jsme proškolily desítky až stovky lidí. Například v rámci letních odborných stáží či během tematických setkání na pracovištích či fakultách. Zájemcům jsme poskytli konzultace a informace v tématech řízení projektů, ochrany duševního vlastnictví, právní problematiky, komercializace, marketingu, zakládání spin-off, podnikavosti a dalších oblastí týkajících se transferu technologií.

Zúčastnili jsme se šesti zahraničních konferencí. Zástupci CTT vyjeli v roce 2022 na konference do Basileje, Mnichova, Lisabonu, Malmö, Štrasburku a Bratislavy. Nejaktivněji reprezentovala transfer technologií na Masarykově univerzitě business development manažerka Jana Daňková, která vycestovala v roce 2022 na celkem čtyři zahraniční akce. 

Vydali jsme poslední časopis INTERFACE, kterým jsme se rozloučili s tištěnou érou pravidelných informací z CTT. Novinky ze světa transferu technologií, spin-off společností, duševního vlastnictví a podnikavosti nově vydáváme formou čtvrtletního newsletteru. V roce 2022 jsme do mailových stránek odběratelů a partnerů vyslali 3 vydání newsletteru. Chcete jej dostávat také? Přihlašte se nám zde!

V závěru roku se podařilo nastavit na Masarykově univerzitě nová pravidla pro nakládání se statusem spin-off společnosti. Univerzita v roce 2022 přehodnocovala pravidla pro spin-off společnosti MU s cílem zefektivnit a lépe uchopit vzájemný vztah. Za vhodný nástroj byla vybrána smlouva o spin-off, jejíž uzavření bude nabízeno všem nově vznikajícím společnostem splňujícím příslušná kritéria. V závěru roku 2022 byla také nastavena pravidla pro podporu vzniku spin-off společností s majetkovým podílem univerzity. Všechny dosavadní spin-off společnosti MU jsou nově prezentovány na společné webové stránce.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info