MUNI testuje výrobky v Antarktidě už tři roky

Rychlé kolísání teplot, silné UV záření, nárazový vítr rychle střídající směr, který s sebou unáší velké množství písku, kamínku a solí. Tyto polární extrémy nabízejí zajímavé podmínky nejen pro vědce, ale také pro komerční testování materiálů a technologií. Produkty, které v extrémech Antarktidy uspějí, mohou výrobci od roku 2018 označit známkou „Testováno v Antarktidě“.

30. 6. 2020 Ondřej Franek

Ochranná známka nově platí i v zahraničí
Známka Testováno v Antarktidě, kterou Masarykova univerzita propůjčuje produktům, které byly testovány a uspěly v drsných podmínkách Antarktidy na polární stanici J. G. Mendela, získalo doposud 9 výrobků a technologií. Mezi produkty, které mohou ochrannou známku nosit, patří kromě osobního vybavení jako jsou pohorky, čepice a ponožky, také nano impregnace nebo hydrolizační fólie. Díky zájmu komerčních partnerů byla minulý rok platnost ochranné známky rozšířena i mimo Česko, známku Tested in Antarctica tak lze obdržet i pro státy Evropské unie, Rusko, USA a Ukrajinu.

Produkty testují polárníci i náročné podmínky
Testované výrobky a technologie odveze polární expedice Masarykovy univerzity na vědeckou stanici nacházející se na ostrově Jamese Rosse, kde členové vědecké expedice prověří, zda výrobky splňují vlastnosti deklarované výrobcem v náročném polárním prostředí, které dává materiálům opravdu zabrat. Pokud produkty v testování uspějí, mohou pro ně výrobci získat cennou ochrannou známku.

Jak lze ohranou známku získat?
Pokud má některá firma zájem nechat otestovat své výrobky, může se obrátit na manažera vědecké stanice v Antarktidě Pavla Kaplera (kapler@mail.muni.cz) nebo na CTT MUNI, které zajišťuje administrativní podporu. Základní informace mohou zájemci nalézt na speciálním webu testovanovantarktide.cz.

Nositelé známky Testováno v Antarktidě

• Obuv do náročných podmínek S50862 PREDÁTOR GTX | Výrobce: Prabos plus a. s.
• Hydroizolační fólie FATRAFOL 810 (810/V) | Výrobce: Fatra, a. s.
• Nano impregnace textilu a kůže | Výrobce: IMPRE CZ s. r. o.
• Pohorka Prabos Vagabund S70658L | Výrobce: Prabos plus a. s.
• Ponožky VoXX Stabil | Výrobce: Fuski BOMA s. r. o.
• Ponožky VoXX Vision | Výrobce: Fuski BOMA s. r. o.
• Pletená Merino čepice KAMA AW54 | Výrobce: K A M A spol. s r.o.