Se známkou Tested in Antarctica firmy uspějí i v zahraničí

Ochranná známka Tested in Antarctica, která platí od loňského roku v Evropské unii, se od letoška rozšiřuje i do Ruska, USA a na Ukrajinu. K rozšíření ochrany loga s vločkou unášenou ledovým větrem Masarykova univerzita přistoupila na podnět komerčních partnerů, kteří nechali testovat své výrobky na polární vědecké stanici J. G. Mendela.

6. 11. 2019 Iveta Zieglová

Centrum pro transfer technologií spolupracuje na projektu ochranné známky Testováno v Antarktidě s týmem polárního výzkumu od roku 2016, kdy byla zapsána stejnojmenná česká ochranná známka. O dva roky později ji doplnila známka evropská, tentokrát v anglickém znění.

Známku uděluje Masarykova univerzita produktům, které byly testovány a uspěly v drsných podmínkách Antarktidy. Nositelem známky je po prvních dvou ročnících testování celkem devět různých výrobků, od outdoorového vybavení, přes impregnaci, až po hydroizolační fólii.

Právě výrobce fólie, česká společnost Fatra, měl jako první zájem o evropskou ochrannou známku. „Zhruba 70 procent našich výrobků vyvážíme do zahraničí. Zákazníci z Finska, Norska, Švédska zaregistrují, že fólie prošla poměrně náročným testem odolnosti,“ řekl na červnové tiskové konferenci Jaromír Novák z vedení firmy. Zájem komerčních partnerů o využití ochranné známky v zahraničí byl pak podnětem k rozšíření ochrany i do dalších zemí.

Značka kvality inspiruje

Pohorky, čepice, ponožky, ale také nano impregnace a hydroizolační fólie patří mezi výrobky, které letos obstály v drsných podmínkách Antarktidy, a získaly tak ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“. K loňským třem produktům, které se mohou chlubit tímto označením, tak letos přibylo dalších šest.

Spolupráce s firmami založená na ochranné známce byl model v českém univerzitním prostředí dosud ojedinělý. Nyní zkouší podobný systém i Univerzita Karlova, respektive tamní egyptologický ústav. Univerzita si nechala zaregistrovat ochrannou známku „Prověřeno v poušti“, kterou budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v extrémních podmínkách české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu. Škola také k projektu spustila stejnojmenný web.

„Jediné další české univerzitní pracoviště, které podobnou certifikaci nabízí, je Masarykova univerzita. Filozofická fakulta UK tak svou známkou Prověřeno v poušti přináší výrobcům její přirozený protipól,“ řekl mluvčí fakulty Petr Kukal.

Nositelé známky Testováno v Antarktidě
  • Obuv do náročných podmínek S50862 PREDÁTOR GTX | Výrobce: Prabos plus a. s.
  • Termoregulační spodní prádlo CleverTex Merino | Výrobce: VÚB, a. s.
  • Termoizolační spodní prádlo CleverTex Viloft | Výrobce: VÚB, a. s.
  • Hydroizolační fólie FATRAFOL 810 (810/V) | Výrobce: Fatra, a. s.
  • Nano impregnace textilu a kůže | Výrobce: IMPRE CZ s. r. o.
  • Pohorka Prabos Vagabund S70658L | Výrobce: Prabos plus a. s.
  • Ponožky VoXX Stabil | Výrobce: Fuski BOMA s. r. o.
  • Ponožky VoXX Vision | Výrobce: Fuski BOMA s. r. o.
  • Pletená Merino čepice KAMA AW54 | Výrobce: K A M A spol. s. r. o.